Pardubice se na rozdíl od Opavy na postup mezi nejlepší čtyři týmy pořádně nadřely. Přes ústeckou Slunetu šly dál až po sedmém zápase. „Určitě překvapivý vývoj série. Ústí dokázalo dobře načasovat formu. Přestože hrálo A 2, dokonale Pardubice zaskočilo. Je vidět, že play-off je jiná soutěž a rozdíly se mažou,“ konstatoval opavský kapitán.

Ze sedmi zápasů viděl čtyři. „Určitě nám Ústí něco ukázalo. Musíme si dát pozor na doskok. Ve čtvrtfinále táhli Pardubice Švrdlík se Spearmanem. Jim musíme věnovat zvýšenou pozornost,“ míní klíčový hráč Czudkova výběru.

„Máme širší lavičku, v tom vidím naši výhodu,“ připojuje opavský kapitán další postřeh před startem semifinálové série.

Opava to v poslední době na Pardubice moc neumí.

V letošní sezoně dokázala například vyhrát jeden ze čtyř zápasů. „Každá sezona je jiná. Byly doby, kdy jsme je poráželi a leželi jim hodně v žaludku. Letos máme s nimi sice negativní bilanci. Ale na druhou stranu doma jsme s nimi jednou prohráli pouze o bod. Jdeme ale do série, která začíná za stavu 0:0, a my máme jasno: chceme do finále,“ zdůraznil Jakub Šiřina.

Předseda představenstva Jan S. byl minulý čtvrtek zadržen v sídle TEMPO nacházejícím se na Horním náměstí v Opavě.
Jízda v opilosti a zbraň v práci. Kauza v Tempu má další pokračování

Slezané na rozdíl od Beksy měli dlouhou pauzu. „Není příjemné dva týdny stát. Snažili jsme si ale pauzu udělat pestrou. Dokonce jsme byli i na výběhu venku. Věřím, že jsme dobře připraveni o postup se porvat,“ hýří před semifinálovými bitvami optimismem opavská čtyřiadvacítka.

ROZHOVOR: Trenér Petr Czudek před startem semifinálové série:

Pokud Ústí nad Labem kousalo, tak my chceme hodně hryzat

S odhodláním porvat se o finále vstupují do semifinálové série s Pardubicemi opavští basketbalisté. Trenér Petr Czudek věří, že v silách týmu to je. Podle novopečeného reprezentačního asistenta bude klíčem k postupu doskok. Více o sérii s opavským koučem v následujícím rozhovoru.

Asi jste nepočítali s tím, že budete tak dlouho čekat na svého semifinálového soupeře…
Málokdo tipoval, že série druhého se sedmým bude na nejvyšší počet zápasů. Na jedné straně jsme rádi, že jsme Olomoucko rychle vyřadili a ušetřili fyzické i psychické síly. Bohužel pauza je delší, než bychom si já i hráči přáli. Uvidíme, jak dlouho nám bude trvat, než opět naskočíme do playoffového rytmu.

Museli jste vzhledem k delší pauze upravit program přípravy?
Dali jsme si dva dny volna. Bylo vidět, že nás to trošku rozhodilo, než jsme se dostali do nějakého rytmu. Nyní už jsme v pohodě, je to vidět na trénincích, že vedle těšení se už máme i zdravou nervozitu a jsme připraveni na první zápas v Pardubicích.

Může být pro vás výhodou, že Pardubice hrály čtvrtfinále na sedm zápasů? Mohou být unaveni, ale taky je jasné, že už nic nepodcení…
V tom můžete najít spoustu plusů a minusů jak pro ně, tak pro nás. Jedna věc je, že se museli vyšťavit, hrát sedm zápasů je hlavně psychicky náročné. Druhá věc je, že to z nich spadlo. Neříkám, že mají splněno, ale tlak obrovského překvapení, až skoro ostudy, kdy vás vyřadí sedmý, je pryč. Do semifinále jde druhý a třetí tým, čeká se vyrovnanější série. Doufám, že síly, které jsme ušetřili, se překlopí v této sérii v náš prospěch.

Ukázalo vám Ústí recept, který by mohl na Pardubice platit?
Ústí mělo určitý herní plán. Myslím si, že se nedá tolik aplikovat, neboť týmy jsou jiné. Máme jiné přednosti a slabiny než Ústí. Musíme se zaměřit na útočný doskok. O tom se hodně bavíme. Doskok je klíčové slovo, které sérii rozhodne.

Petr Czudek
Petr Czudek míří do národního týmu

Opava to v posledních třech letech na Pardubice moc neumí, bavili jste se na toto téma v kabině?
Máme to s nimi letos 1:3. Poslední zápas jsme s nimi odehráli docela vyrovnaně, kdy jsme měli výbornou první čtvrtinu. Pokud chceme postoupit, musíme vyhrát v Pardubicích. Na Dačické je speciální prostředí, kde se nehraje dobře. Ústí se tam vyhrát podařilo, doufám, že se to podaří i nám.

Může být výhodou Opavy silnější lavička?
Je to vyrovnané. Mají silný zkušený tým. Když se jim nedaří, pomohou si obranou a útočným doskokem, což je v play-off účinná zbraň. Tím dokázali přitlačit i výborně hrající Ústí. Kluci proti Olomoucku ukázali, že mají dobře nastavené hlavy, věřím, že se nám to podaří i nyní, i když semifinále je pro nás novum, v minulosti jsme v něm vždy narazili na Nymburk. Ten se čtyřikrát porazit nedá. Nyní jsme poprvé v nové situaci, kdy můžeme atakovat finále. Uvidíme, jak se s tím popereme.

Favoritem jsou podle vás Pardubice?
Už to, že skončily v tabulce před námi, jako jediní porazili Nymburk, s námi to mají 3:1, tak favority jsou. Řeknu to takhle, pokud Ústí kousalo, tak my chceme hodně hryzat.

V boji o finále s Pardubicemi

V boji o finále si to na čtyři vítězné zápasy rozdají opavští basketbalisté s Pardubicemi. Beksa není v poslední době soupeřem, na kterého by to Slezané zrovna uměli. Nicméně Východočeši se na postup v souboji s Ústím pořádně nadřeli. O tom, že narazí na výběr trenéra Petra Czudka, rozhodl až sedmý zápas.

Program série:  1. zápas, 2. května: Pardubice – BK Opava (18.00)
2. zápas, 3. května: Pardubice – BK Opava (18.00)
3. zápas, 6. května: BK Opava – Pardubice (18.00)
4. zápas, 7. května: BK Opava – Pardubice (18.00)
5. zápas, 10. května: Pardubice  - BK Opava (18.00)
6. zápas, 13. května: BK Opava – Pardubice (18.00)
7. zápas, 16. května: Pardubice – BK Opava (18.00).

Odchovanec prostějovského hokeje Martin Janeček se stal trenérem Sparty
Slezan povede bývalý Sparťan Martin Janeček