Právě s příchodem nového roku se řada lidí rozhodne, že je ideální čas udělat něco dobrého pro své tělo.

„Před vánočními svátky nemá na sport nikdo moc času. Po Novém roce se to ale vždy rozjede. Lidi trápí svědomí, dávají si různá přecdevzetí, a to mi vítáme,“ usmívá se trenér a majitel Bavaria fitness v Kylešovicích Jiří Týn.

„Fungujeme normálně i mezi svátky, takže kdo má zájem protáhnout své tělo, může přijít. Rádi mu i poradíme,“ podotkl Týn.

V Opavě to ale není jenom Bavaria Fitness. Pestrou škálu pohybu nabízí i klub Perfect Na Rybníčku, kde si mohou zájemci přijít zacvičit i na Štědrý den, kdy je na programu Zumba párty, Ježíškův spinning a také Štědrý den s heat programem.

Vedle toho mají Opavané možnost využít třeba i krytého bazénu nebo zimního stadionu jak v Opavě, tak v Buly Aréně v Kravařích. Začít sportovat už během vánočních svátků doporučuje i kondiční trenér Igor Horyl, který už řadu let spolupracuje s hokejisty působícími v NHL (Pavel Kubina, Rostislav Olesz) i hokejovým klubem Vítkovic.

„Opavané mají tu výhodu, že i během svátků mají dostatek možností si zajít zasportovat. Když někdo doopravdy chce, tak si čas na sport prostě najde,“ opakuje starou pravdu Horyl. Podle něj často stačí i procházka. „A řada lidí by byla v šoku, jak by se jim taková lehčí túra v Beskydech líbila,“ uvedl Horyl.

Podle něj hodně záleží i na vůli jedince. „Nejhorší je, když člověk jen leží doma a dívá se na televizi. To i kila pak jdou pěkně rychle nahoru. Přes svátky přibere skoro každý, ale smířit by se s tím neměl nikdo,“ podotýká Horyl, podle kterého by se sportu měl věnovat každý a nejlépe pravidelně celý rok.

Ještě loni kondiční kouč fotbalového Baníku, Ital Paolo Terziotti, to vidí stejně. „A hlavně během Vánoc by se každé ráno neměl člověk zapomenout vážit. I pohled na číslici může být ideálním stimulem pro sport,“ uvedl Terziotti.

Stejně to vidí třeba i prezident České republiky Václav Klaus, který je příkladným sportovcem. Kromě lyžování hraje hlavně tenis. „Prvním kritériem je pro mě četnost hraní, a s tím jsem letos spokojen. Do diáře si dělám čárky a zítra tam přibude ta s pořadovým číslem sto,“ uvedl před týdnem Klaus při jednom turnaji v Praze.

Klausovo motto zní: „Když chci opravdu sportovat, čas si najdu.“ Skvělý návod pro všechny, kdo se často vymlouvají na přílišnou zaneprázdněnost.

Roman Brhel, Aleš Uher