„Faltejsek je bůh, Faltejsek je borec,“ neskrýval své emoce po nečekaném vítězství trenér Pavel Tůma.

„Letošní sezona byla špatná, nic se nám nedařilo, měl jsem myšlenky na konec. Teď se to zlomilo. Nechápu, jsem šťastný,“ neskrýval svou radost mladý trenér.

„Dostih jsem si užil. Děkuji Radku Holčákovi, že mě posadil na tak skvělého koně. Mám pro co ve sportu žít. Letošní sezona je naprosto skvělá,“ zdůraznil Marek Stromský, který bral jedno první a druhé místo v rámcových dostizích.

Na startu letošního ročníku Velké pardubické stanulo 20 koní. Ne všichni po pádech dostih dokončili. 

Pořadí nejlepších1. Tzigane du Berlais, žokej Jan Faltejsek
2. Hegnus, žokej Marek Stromský
3. Stretton, jezdec Thomas Garner

Letošní vítěz 128. Velké pardubické Jan Faltejsek zvítězil popáté a o trochu se tím přiblížil Josefu Váňovi. "Věděl jsem, že to tam v tom koni je. Proto spokojenost," chválil na tiskové konferenci svého oře Jan Faltejsek.

Neplánovaný moment zažil zejména na Taxisu. Nejtěžší překážku skákal z první pozice. "Nakonec jsem se tam objevil v první vlně, ač jsem to původně nechtěl. Smekám před koněm, že se z toho nepodělal," pokračoval v chvále žokej.

"Nebyl to favorit, ale ukázal to v sobě v poslední kvalifikaci. Málokterý kůň ale umí takhle zrychlit," dodal Faltejsek.

K TÉMATU

Také nejtěžší překážkový dostih Evropského kontinentu si letos připomíná osudové osmičky. Je tomu sto let od roku 1918, kdy vznikla Československá republika, tradice dostihu však sahá ještě hlouběji do historie.
Velká pardubická se na dráze jela letos už po sto dvacáté osmé.
A připomněla i další výročí. Je tomu padesát let, co se naposledy dostih neuskutečnil a zase v tom byla osmička. V roce 1968 po vpádu okupačních vojsk koně na start nevyrazily.

Na pardubickém závodišti ale bylo živo nejen z důvodu oslav. V blízkosti dráhy vypukl požár porostu, o který se museli postarat hasiči.
Svou porci smůly si také vybral žokej Ján Mach. Tomu se ve čtvrtém dostihu přihodil ošklivý pád. Sedlo sice opustil, ale jedna noha mu zůstala ve třmenu a několik desítek metrů byl svým koněm jménem Smajlík vláčen po zemi.