Do cíle nejprestižnějšího dostihu v České republice a vyhlášeného i v zahraničí se uplynulou neděli za mimořádného zájmu všech diváků řítili dva bělouši.

Albertovský Amant Grise v sedle s Markem Stromským ze Štěpánkovicna Opavsku předvedl nádherný finiš a zvítězil o dvě délky před klisnou Sixteen v sedle s žokejem Josefem Bartošem.

Tato klisna s jiným jezdcem byla vloni vítězkou Velké pardubické, kdežto Amant Grise ji letos jel poprvé. Nadšení všech příznivců malého hřebčína na Opavsku však nemělo dlouhé trvání. Za deset minut byl Marek Stromský diskvalifikován pro nedodržení trasy a na první místo se posunul Bartoš se Sixteen.

V průběhu dostihu se navíc těžce zranil albertovský Klip, který předminulý rok skončil jako pátý, a domů se už nevrátil. Albertovský Amant Grise byl nesporně nejlepším koněm letošní Velké pardubické a jediná dobrá zpráva je, že se vrátil nezraněný. Příští rok to určitě ve Velké pardubické zkusí znovu.

„Vyčítat teď jezdci něco nemá smysl, protože to ničemu nepomůže,“ říká vedoucí albertovského hřebčína Milan Vítek. „Marek nám situaci pochopitelně vysvětlil. Myslel si, že ten točný bod může objet, a důsledek ho nenapadl. Své pochybení si ponese sám v sobě a nebude to nic jednoduchého,“ říká vedoucí hřebčína Milan Vítek.

Dovede se do pozice jezdce vžít, protože dřív sám dostihy jezdil. Druhý den po Velké pardubické ho už čekala spousta běžné práce spojené s vedením hřebčína. „Odborná komise nám dnes schválila náš vlastní chov trakénských koní, který nyní obnovujeme,“ dodává Milan Vítek.

Po smrti Klipa a diskvalifikaci Amanta Grise na sebe třetí špatná zpráva dala čekat jen několik hodin. Majitel hřebčína Josef Hájek, který ho znovu postavil na nohy, podlehl v novojičínské nemocnici těžké nemoci ve věku 57 let. Hřebčín zdědí jeho syn a nezbývá než doufat, že půjde dál úspěšně v otcových šlépějích. To je totiž jediná naděje Albertovce do dalších let.