Velkým svátkem in–line bruslení bude hlavně neděle, kdy se do Opavy přesune dění národního seriálu závodů Chance LifeInLine Tour 2011. V jeho rámci se nepojede jen finálový závod, který určí letošního mistra, ale také Absolutní mistrovství českých vysokých škol v in–line bruslení – závod na 21 kilometrů.

Na své si přijdou ale i amatérští bruslaři všeho věku, neboť akce je také veřejným závodem Slezská brusle a bruslička O pohár primátora města Opavy a pořadatelsky jej zajišťují Slezská univerzita v Opavě, Univerzitní sportovní klub při Slezské univerzitě a město Opava.

Letošní závod ale doznal několik zásadních změn oproti minulým rokům. Především došlo ke změně tratě, která už nevede jen parkem Městských sadů, ale i obydlenými částmi města. „Změnou trasy jsme se dostali do prostorů, kde jsou širší silnice. Trať sice není až tak technická, ale předpokládáme, že závod získá na rychlosti a větším tempu,“ říká k nové tváři závodu hlavní pořadatel Jaroslav Kania.

Také start a cíl závodu nebude na obvyklém místě u víceúčelové haly, ale na ploše před hlavním vchodem na fotbalový stadion. Druhou změnou je, že se nepojede Mistrovství České republiky akademiků, jak bylo v původních propozicích uváděno, ale Absolutní mistrovství českých vysokých škol.

Zdálo by se, že se jedná jen o slovíčkaření, ale vše má trochu hlubší kořeny.

„Přesto, že pořadatelstvím akademického mistrovství byla Českou asociací univerzitního sportu pověřena Slezská univerzita Opava, došlo k tomu, že pořadatel závodu v Brně bez předchozího upozornění vyhlásil akademické mistry na 21 kilometrů. Proto byl ze strany asociace pozměněn statut opavského závodu,“ říká Jaroslav Kania.

Jaroslav Kania ale zdůrazňuje, že na úrovni a obsazení závodu se to nijak nepromítne, jen nebudou letos v Opavě dekorováni noví akademičtí mistři republiky. Naopak v Opavě poznáme nejlepší ženy a muže seriálu Chance LifeInLine Tour 2011. „Letošní vyhlášení celého seriálu i Chance Českého poháru proběhne hned po posledním závodě přímo v Opavě, “ informoval nás hlavní pořadatel celého seriálu Martin Plecitý.

Už v sobotu ale budou mít letos podruhé příznivci in–line bruslení možnost projet se noční Opavou po jedenáctikilometrové trase. Rychlobruslařský klub Sportovní Kurzy.cz a město Opava tak společnými silami navázaly na šestiletou tradici pravidelných nočních vyjížděk a letos připravily dvě vyjížďky.

Jejich partnerem je společnost Re/Max a bruslaři by se měli na cestu vydat v barvách symbolizujících tohoto partnera, tedy modré, bílé a červené. Sraz účastníků je v 19.30 na opavském Horní náměstí a kromě bruslí by nikdo neměl zapomenout na chrániče, přilbu a reflexní či světelné doplňky.

„Na první vyjížďce jsme přivítali celkem 624 bruslařů a věřím, že i zítra si lidé přijdou s námi zabruslit. Opět na ně čekají zajímavé dárky a ceny našich partnerů,“ říká k zítřejší akci Jan Krejčíř z rychlobruslařského klubu Sportovní Kurzy.cz.

Program nedělních závodů v Opavě
>> 10.30 - Start dvou dětských závodů O pohár primátora statutárního města Opava na 1 km (registrace 9.00 – 10.00), (děti narozené v roce 2004 a mladší, 2002 - 2003).
>> 11.00 - Start dvou dětských závodů O pohár primátora statutárního města Opava na 3 km (registrace 9.30 – 10.30), (děti narozené v letech 2000 – 2001, 1998 – 1999).
>> 11.30 - Start dětského závodu O pohár primátora statutárního města Opava a veřejného závodu O pohár primátora statutárního města Opava na 5 km (registrace 10.00 - 11.00) (ročníky 1996 – 1997)(1995 a starší).
>> 12.30 - Vyhlášení výsledků dětských kategorií
>> 13.00 - Start Fitness desítky (trať 10 kilometrů) O pohár primátora statutárního města Opava (registrace 11.30 – 12.30).
>> 14.00 - Start rodinných štafet (registrace 12.30 - 13.30) (muž/chlapec následován ženou/dívkou a finišuje dítě do 11 let).
>> 14.30 - Start půlmaratonu (trať 21 kilometrů) O pohár primátora statutárního města Opava a Absolutního mistrovství českých vysokých škol v in-line bruslení O pohár rektora Slezské univerzity v Opavě (registrace 13.00 – 14.00).
>> 16.30 - Vyhlášení výsledků