Poprvé mu dal k velkému volejbalu čichnout v Opavě trenér Martin Demar, tedy právě v místech, kde reprezentace odehrála dvojzápas Světové ligy s Japonskem. Český tým urval v sobotu jedno vítězství, kdy šlo o zápas, ve kterém českou hru řídil právě Janouch.

„Na zápasy v Opavě jsem se hodně těšil, říkal jsem si, že si to musím užít, a to se také stalo," usmíval se Jakub Janouch.

„Opavu mám rád, musím přiznat, že mě přepadla nostalgie, v hlavě se mi přehrávaly opavské zápasy v extralize," svěřila se současná opora liberecké Dukly.

Diváci v hale dobře věděli o Janouchově minulosti. Když na palubovku nastoupil, hala byla hlučnější. „Měl jsem v hledišti spoustu kamarádů, mají dík za to, že mě i celý tým přišli podpořit," podotkl volejbalista, kterého v nadcházející sezoně čekají zápasy v prestižní Lize mistrů.

První zápas vidělo v Opavě téměř tři tisíce diváků, na druhý duel, ve kterém už o nic nešlo, přišla také početná návštěva. „Volejbal mají v Opavě lidé rádi. Není to poprvé, co se tady reprezentace těšila takové podpoře. Je mi smutno z toho, že se tady nehraje extraliga. Fanoušci by si ji zasloužili," zdůraznil úřadující mistr ligy, který před angažmá v Liberci hrával ve Zlíně.

Když v Opavě poprvé nakoukl do extraligy, ani ve snu ho tenkrát nenapadlo, že se divákům ve slezské metropoli představí v reprezentačním dresu. „To je pravda. Snažím se dávat si postupné cíle a zatím se mi daří."

Český tým odehrál v Opavě dva zcela odlišné zápasy. „Škoda že nám první zápas nevyšel, chtěli jsme skončit druzí. V pátek nám nešlo vůbec nic. V sobotu jsme měli soupeře od prvního míče pod sebou, s výjimkou druhé sady, kdy šli Japonci před nás o tři body. Koncovka nám vyšla a ve třetím setu už nebylo co řešit," konstatoval Jakub Janouch.

Vrcholem letošní sezony bude říjnový evropský šampionát. „Zápasy ve Světové lize nám ukázaly naše nedostatky, čeká nás ještě hodně práce, věřím, že se na Evropu dobře připravíme," uzavřel reprezentační nahrávač.