Martin Demar byl všemi obletován. Stále jde o skromného člověka, vyzbrojeného vtipem a neutuchající pozitivní energií. Ve skvělé atmosféře před dvěma tisícovkami diváků, kteří sledovali výhru 3:1 nad Maďary, přišel ten pravý čas zavzpomínat na chvíle, kdy se v Opavě chodilo i na extraligu.

„Opava, to je pro mě prostě srdcová záležitost. Extraliga by tu být měla," rozplýval se Martin Demar a ochotně odpovídal na další otázky naší redakce.

Co dnešní zápas? Výhra nad Maďarskem, velmi slušně zaplněná hala. I když se ve slezské metropoli extraliga nehraje, je podle vás Opava pořád volejbalová?

Jednalo se o velice příjemný a také emoční zápas. Když jsem zde trénoval, publikum bylo jasně nejlepší. Podle mého je velká škoda, že extraligový volejbal v Opavě není, protože proti Maďarům, kteří jsou jednoznačně nejslabší tým skupiny, přišlo okolo dvou tisíc diváků. Skvělá atmosféra. Opava je volejbalová a extraliga by se sem měla vrátit. Diváci byli nejlepší. Hrozně jsem si to užil.

Alespoň z novinářského stanoviště se zdálo, že jste byl na roztrhání. Neustále jste se s někým zdravil a povídal si. Asi jste narazil na spoustu známých, že?

Jsem za to docela rád. Dlouho jsem je neviděl a pro mě osobně jde o srdcovou záležitost. Je výborné se s každým pozdravit, poplácat se a zeptat se, jak se mu daří.

Kolikrát se během roku vůbec stihnete podívat do Opavy?

Jednou, maximálně dvakrát do roka. Proto si to užívám dvojnásob.

V posledním čtvrtém setu jeli rozproudění diváci mexickou vlnu, což opavská víceúčelovka dlouho nezažila. Vzpomínáte si, že by se za vaší éry tady dělo něco podobného?

Pamatuju si, že v semifinále jsme porazili Kladno 3:0 a jela se vlna. Bylo by skvělé, kdyby Opava dostala extraligu zpátky. Všichni víme, že by se to mohlo odkoupit od Havířova. Snad radní zvednou ruku pro volejbal.

Víte něco bližšího? Kdy by se tak mohlo stát?

Je to všechno připravené. Záleží na radnici. Jednou nám nepomohli a teď by se k volejbalu měli vrátit a dát mu zelenou. Tento sport není tak drahý. Strašně bych si přál, abych mohl vidět správce haly, jak zase dělá lajny na volejbal. Hrál bych mu u toho na housle (smích).

Přesuňme se do Francie. Konkrétně k vašemu angažmá v Nantes. Jaká vůbec byla vaše poslední sezona?

Byla skvělá. Skončili jsme třetí. Kdyby nám neodečetli šest bodů, mohli jsme jít na druhé místo. Zahrajeme si evropské poháry a střetneme se s italským celkem Cuneo. V Nantes půjde o volejbalový svátek. Jedinou kaňkou je, že jsme v play-off vypadli s Paříží 1:2 na zápasy. Ta pak došla až do fi nále a díky tomu se dostala do Champions League. Jinak se ročník nadmíru vydařil.

Je pravda, že v Nantes kolem sebe máte slušnou českou enklávu?

Je to tak. Ve Francii jsem měl Aleše Holubce, Karla Linze a Jiřího Bence. V příští sezoně však zůstane v Nantes pouze Aleš.

Kolik diváků v průměru chodí na vaše domácí zápasy ve Francii?

Všechno je v zárodku. Podobně jak se všechno budovalo v Opavě, tak stejné to je v Nantes. Na dobré zápasy je vyprodáno, což znamená 1200, 1300 diváků. Na normální utkání chodí 800 lidí, takže normální návštěvy.

Pokud se nepletu, hned od začátku vašeho působení v Nantes z toho ovšem vrch první ligy nebyl, že?

Kdepak. Tenkrát bylo Nantes nováčkem ve druhé lize. Po mém příchodu se nám podařila fantastická sezona a hned jsme se dostali do nejvyšší soutěže. V ní už jsme tři roky a pokaždé se dostaneme do play-off, v němž hrajeme důstojnou roli, třebaže máme nejmenší rozpočet v lize.

Nejmenší rozpočet v lize, to převedeno na poměry v nejvyšší francouzské soutěži znamená přesně co?

Náš rozpočet činí plus minus milion eur. Asi pětadvacet milionů korun. Je to nejmenší rozpočet v soutěži. Nejlepší tým ligy Tours má dva a půl milionu eur.

Nechci nijak zpochybňovat kvality nizozemského kouče českého národního týmu Stevarta Bernarda, ale z jakého důvodu podle vás naše volejbalisty nevede Čech? Nemáme na to kapacity?

Určitě na to české trenéry máme. Neříkám, že to byla špatná volba. Nároďáku fandím, ale čeští trenéři rozhodně nejsou špatní.

Před zvolením Stevarta Bernarda se hodně spekulovalo i o vás. Byla to pravda, respektive proč to nevyšlo?

Tohle je jenom pro vyvolené. Jsem rád za to, kde jsem. Odpověď zná jen volejbalový pánbůh. Málokomu se to podaří. Účastnil jsem se konkurzu, ale bohužel jsem ho nevyhrál.

Sáhnout k výběrovému řízení pro volbu nového trenéra reprezentace, to se ve vrcholovém sportu často nevidí.

Je to pravda. Měl jsem pocit, že se tenkrát hledal vyloženě zahraniční trenér. Podle mého, i kdyby tam tehdy přišel český kouč a měl by zlaté ruce, stejně by tu práci nedostal. Všechno to je ale vývoj. Všechno to k tomu asi směřovalo. Nároďák teď ovšem šlape, což je super.

Nejenom u nás, ale i ve Francii platíte za velmi uznávanou trenérskou veličinu. Přišla i díky tomu nějaká zajímavá nabídka odjinud?

V Nantes jsem strašně spokojený. S rodinou se nám tam povedlo usadit. Dostal jsem také výbornou dlouhodobou nabídku. Z Nantes bych chtěl do budoucna vybudovat jeden z nejlepších týmů ve Francii. Jednou si třeba zahrát Champions League, ale ta cesta je hodně dlouhá. Takže asi tak.

Jak je to s klubovým zázemím? Máte v Nantes ideální podmínky ke své práci?

Podmínky nejsou tak jednoduché. Musím říct, že v Opavě to bylo lepší. K dispozici jsme měli hlavně tuto krásnou halu. Když to člověk vidí, srdce mu poskočí. Je tu posilovna, masér. V Nantes to jde postupně nahoru. Pokud ale srovnávám, v Čechách byly podmínky lepší.

Plánujete, že byste se někdy v budoucnu vrátil do české extraligy?

Jednou bych ještě chtěl slyšet: Hejá, Opava! To je můj sen. Rozloučit se s diváky a tak dále. Zatím se ale nemám kam vrátit. Jak už jsem řekl, záleží to na radních. Všichni víme, že Havířov to do Opavy dát chce.

Vyložil jsem si to správně? Chtěl byste trénovat v Opavě?

Určitě, je to srdcová záležitost. Nevím, ale jak je to po rozumové stránce (smích).

Petr Dušek