„Je to náš cíl, s tím do zápasů v Opavě jdeme," řekl blokař Jakub Novotný. Osmadvacetiletý rodák z Uničova patří k velkým postavám národního týmu. V současné době prožívá hektické období, a to na všech frontách. V srpnu očekávají u Veselých třetí přírůstek do rodiny, vedle toho si opora reprezentace hledá nové angažmá.

Jeho francouzský klub Saint-Nazaire Volley-Ball Atlantique totiž vyhlásil bankrot a byl přeřazen do třetí ligy.

„Není vyloučeno, že zůstanu v Česku," pravil Jakub Veselý, bývalý hráč liberecké Dukly, který hrával také v Itálii a Polsku. Jakub Veselý bude mít v opavské hale i svůj osobní fanklub. „Z Uničova, kde bydlím, je to do Opavy kousek, poptávka po lístcích je velká, na každý zápas musím nachystat třicet vstupenek," usmívá se zkušený volejbalista.

Páteční i sobotní zápas má začátek v 18 hodin.

S Japonskem jste se už během programu Světové ligy utkali s bilancí jednoho vítězství a jedné porážky. Co se od tohoto vzájemného měření sil změnilo?

Z našeho pohledu nás čeká úplně jiný dvojzápas. Náš tým prošel změnami, zvykali jsme si na sebe. Potřebovali jsme více tréninku k tomu, abychom se více sehráli a aby naše hra nějak vypadala. Máme měsíc od prvního zápasu, posunuli jsme se dál. Naše šance na vítězství je větší, než když jsme hráli v Japonsku.

Co bude proti Japoncům rozhodovat?

V prvním zápase se nám je nedařilo bránit. Nyní ale víme, co budou Japonci hrát, trenér říkal, že jejich těžké balony hraje jejich univerzál. Když se nám ho podaří eliminovat, tak bychom je měli přehrát.

Máte před sebou poslední dvojzápas Světové ligy, co vám přinesla?

Chceme v Opavě uspět a obsadit druhé místo. Účast ve Světové lize nám spoustu věcí ukázala. V prvních zápasech, které jsme odehráli v zahraničí, bylo vidět, kde ztrácíme. Nyní už jsme disciplinovaní jak v obraně, tak v poli. Náš výkon šel nahoru.

Pojďme nyní k vaší osobě. Po třech letech jste se vrátil do Francie, jaká byla sezona?

Ve Francii se mi líbilo, osobně mi sezona vyšla, i když klub chtěl do play-off, ale bohužel jsme skončili desátí. Na našich výkonech se projevilo i to, že se nám na delší dobu zranili tři hráči. Měl jsem v plánu zůstat, ale všechno je jinak. Hledám nové angažmá.

Povídejte, co se stalo?

Na radnici došlo k výměně a nové vedení města se rozhodlo volejbal finančně nepodporovat. Klub vyhlásil bankrot a skončil ve třetí lize. Skončila mi tak smlouva a jsem volným hráčem.

Už máte jasno kam zamíříte?

Nějaké nabídky mám i ze zahraničí, ale podmínky, které mi nabízejí, mě nenutí k tomu, abych tam šel. Může se stát, že zůstanu v České republice.

Reprezentační kouč Zdeněk Šmejkal vás do Ostravy neláká?

(usměje se) Zatím ještě ne, ale možné je všechno, nezavrhuji žádné možnosti. V hlavě mám jasno, prioritou je rodina a nároďák. V srpnu čekáme třetí přírůstek do rodiny, vše se bude točit kolem malé.

Vzhledem k povinnostem v národním týmu si vás rodina v posledním měsíci příliš neužila…

Když hrajeme v Česku, jezdí za mnou. Navíc pocházím z Uničova, tak speciálně do Opavy to mají kousek. Ihned po zápasech vyrážíme všichni na chalupu do Branné v Jeseníkách.