České volejbalistky mají v letošním roce jediný cíl - zajistit si účast na mistrovství Evropy, které v roce 2009 bude hostit Polsko.

Dějištěm všech soustředění družstva i jednoho ze dvou kvalifikačních turnajů bude v polovině června Opava, kde reprezentantky ČR před dvěma roky zahájily svou cestu na minulý šampionát. „V Opavě jsme měly výborné podmínky, které nám pomohly k postupu na mistrovství Evropy 2007. Letos se tam vracíme a úspěch chceme zopakovat,“ vysvětlila trenérka Táňa Krempaská s tím, že podobný bude i model přípravy.

Patnáctičlenný širší výběr reprezentace se ve slezské metropoli poprvé sejde 12. května a už o tři dny později se v Opavě utká se Slovenskem. Za dalšími soupeřkami se Češky vydají 21. května do Francie a poslední týden v květnu by mělo jejich formu prověřit v Opavě Řecko.

„Zaměříme se hlavně na herní přípravu a sehrání družstva. K tomu budeme mít dobrou příležitost v zápasech, které jsme naplánovali na každý týden,“ vysvětlila Krempaská s tím, že v nich bude zkoušet víc hráček a hledat optimální sestavu. „Proti Řecku, které bude poslední prověrkou, by už měla být jasná konečná dvanáctka pro kvalifikaci,“ dodala trenérka.

Soupeřkami českého týmu v cestě na šampionát starého kontinentu budou ve skupině B reprezentantky Slovinska, Moldávie a vítězky duelu Velká Británie - Albánie. O postup na ME se hraje podle stejného systému jako před dvěma roky. Kvalifikace se skládá ze dvou turnajů - první hostí 5. až 8. června slovinský Maribor, druhý se uskuteční 13. až 15. června v Opavě. Přímý postup na šampionát si zajistí vítěz čtyřčlenné skupiny.

„Z Mariboru se vrátíme znovu do Opavy, kde celý tým stráví dobu do druhého turnaje pohromadě. Osvědčilo se nám to v minulé kvalifikaci, takže to letos zopakujeme,“ připomenula trenérka Krempaská suverénní cestu na ME 2007, během které české volejbalistky porazily Rakousko, Maďarsko, Ukrajinu a oba turnaje absolvovaly s bilancí setů 18:0!