První set sice měl vyrovnaný začátek, dohrával se ale pod taktovkou liberecké Dukly.

Opavě se podařilo nejdříve pokus o dvoubodový trhák odvrátit. Za stavu 11:15 sice domácí odrazili dva tvrdé útoky a Kotrchovým úspěšným blokem a následně Filovou smečí snížili na rozdíl dvou bodů, to ale bylo na dlouhé okamžiky vše.

Po Vencovského přímém bodu z podání vedli Severočeši 13:18 a když Chudík servíroval do autu vyhráli první sadu 19:25.

Po úvodních zahřívacích výměnách druhého setu se k servisu dostal liberecký univerzál Jakub Vencovský a třemi body přímo z podání získal Liberci vedení. V dalším průběhu si vzal na druhé straně slovo smečař Tomáš Fila. Jeho útoky byly nekompromisní a Liberec na ně těžko hledal obranu. Opava vedla po Piovarčiho tvrdém servisu 15:11 a náskok si i díky dobré obraně v poli udržovala.

Trenér Dukly Vladan Merta zareagoval střídáním, avšak ani příchod Žáčka a následně Poláka k obratu nevedl. První setbol ještě odrazil Pešl ale Vencovkému vzápětí nevyšel servis a sety byly srovnány.

Třetí dějství mělo nejvyrovnanější průběh, oba týmy se přetahovaly o vedení a diváci, kteří se probudili viděli řadu zajímavých výměn. Z stavu 15:15 zaútočil tvrdě Rybníček a vedení si již Slezané vzít nenechali. Koncovku totiž zvládli více než dobře. Po Kotrchově podání těsně za síť se ještě dostal Liberec do hry, následný útok Filipa Nesvačila skončil za lajnou a domácí vedli 2:1 na sety.

Zápas gradoval ve čtvrté sadě. Za stavu 23:21 pokazil Piovarči servis a po dalším úspěšném útoku Liberce bylo dokonce srovnáno, a nervozita na palubovce se dálo krájet. Fila středem sítě mířil přesně a domácí měli první mečbol.

Rybníček ke smůle svého týmu útočil do sítě. Na druhé straně si vedl obdobně při servis Vencovský. Druhý mečbol již Demarově partě vyšel, dvojblok Piovarči, Valaštek byl úspěšný – 26:24.

„Já jsem si to tak představoval, že povedeme po prvním zápase,“ culil se domácí blokař Jozef Piovarči. „Rozhodující byl čtvrtý set, ve kterém jsme zvládli těžkou koncovku,“ dodal Piovarči.

„Opava hrála výborně, včele s Ryníčkem a Chudíkem, navíc v domácím prostředí. Pro nás to byl velmi těžký zápas. Ve druhém setu jsme vyhodili několik lehkých balónu do autu. Domácí si vytvořili náskok, dostali se do pohody, to se pak pro nim těžko hraje,“ řekl po zápase kouč Liberce Vladan Merta. „Sice jsme se dostali ještě do zápasu ve čtvrtém setu, bohužel nás nakonec srazily chyby, na které jsem hráče upozorňoval,“ pokrčil rameny Merta.

To domácí kouč Martin Demar byl podstatně spokojenější: „Ještě musíme udělat dva kroky ke splnění našeho cíle. Toto vítězství má pro nás ale velkou cenu.“ A co podle Demara rozhodovalo: „Naše větší kvalita Rybníček – Fila,“ řekl jasně trenér, který doufá, že i v sobotu přijde hodně fanoušků. „Diváci byli cítit, věřím, že zítra jich přijde ještě více,“ podotkl po utkání Martin Demar.

V sobotu se hraje odveta od 19 hodin.

VK Opava – Dukla Liberec 3:1 (-19, 20, 21, 24)
Rozhodčí: Došlík, Trumpš. Diváci: 1 200. Stav série: 1:0

Opava: Fila, Chudík, Kotrch, Piovarči, Rybníček, Valaštek, libero Kovář – Přikryl, Rodek
Liberec: Dittrich, Čermák, Pešl, Vencolovský, Nesvačil, Repák, libero Ticháček – Žáček, Polák, Jeslínek