Jesli lze nějakou trať Českomoravského poháru – celorepublikového seriálu v in–line bruslení – považovat za výjimečnou, tak je to ta v šumavském Stožci. A to nejen pro její délku, která je pouhých 16 kilometrů, ale hlavně pro její charakteristiku.

Jedná se totiž o cestu do vrchu, na které je mimo jiných záludností i devět železničních přejezdů. Snad právě tato jedinečnost, doplněná i netradičním startem po způsobu cyklistických časovek, je možná tím správným lákadlem pro nejlepší české i slovenské bruslařky a bruslaře. Ty opavské nevyjímaje.

A tak se ve startovní listině objevilo celkem 212 jmen. Bruslařky a bruslaři se podle své věkové kategorie vydali na tratě v délkách od jednoho do šestnácti kilometrů. Celkem 105 z nich pak změřilo své síly na nejdelší trati vedoucí z Nové Pece do Stožce.

Nechyběly ani černo–bílé dresy SportovníKurzy.cz z Opavy.

Mezi muži si určitě spravil chuť po nevydařeném republikovém šampionátu v Brně. Michal Pěčonka, který do cíle vystoupal za 30,36 minuty a obsadil celkové 11. místo. Ve své kategorii mužů 1 pak skončil osmý. Michal jel ale z mužské části opavské výpravy jako jediný.

Vítězem závodu se stal Matěj Krupka (BZK Praha, čas 26:30), který všem ostaním ujel o více než minutu. Jeho výkon ocenil hlavní pořadatel Českomoravského poháru Víťa Žalud: „Letošní Stožecká brusle se ukázala jako velice rychlá a o zvyšující se úrovni českých a slovenských bruslařů již nemůže být pochyb.

Devět závodníků se dostalo svým časem pod třicet minut a vítěz Matěj Krupka zajel čas 26:30.8 což znamená, že jel průměrnou rychlostí 34,34 km/h. Kdo zná profil Stožecké trati, tak ví, proč to zdůrazňuji.“

Velikou radost v Opavě ale opět udělaly úspěchy děvčat. Trojice Martina Žáčková, Hana Fedáková a Daniela Fejtová se totiž všechny vešly do pětky nejlepších. Nejzkušenější z opavských bruslařek Martina Žáčková, která v Brně minulý týden zůstala jen těsně za stupni vítězů mistrovství republiky, vzala Stožec jako osobní reparát a vybojovala si časem 33:36 stříbrnou medaili. Opavanka se tak musela sklonit pouze před vítěznou Evou Šodkovou (inlajn.cz, čas 32:22).

Martina pak svůj úspěch komentovala slovy: „Konečně se to vybednilo. Potřebovala jsem vzpruhu!“ a neopomněla poblahopřát i svým kolegyním: „Gratuluji všem kurzačkám i kurzákům. Byl to moc hezký víkend!, shrnula cestu na jih Čech Martina, která si po návratu vychutnala bílý jogurt s čerstvými borůvkami z nedělní Šumavy.

Její gratulace pak patřila hlavně Haně Fedákové, která dojela v závodě mezi ženami jako čtvrtá a Daniele Fejtové, která si připsala do seriálu body páté místo.

Výsledky závodu

Ženy: 1. Eva Šodková (inlajn.cz, čas 32:22 minut), 2. Martina Žáčková (Sportovní Kurzy.cz, 33:36), 3. Jitka Bejdáková (4Health.cz, 33:45), 4. Hana Fedáková (Sportovní Kurzy.cz, 34:30), 5. Daniela Fejtová (Sportovní Kurzy.cz,34:55)

Muži: 1. Matěj Krupka (BMZ Praha, 26:30), 2. Martin Kuchař (Gigasport ISC Praha, 27:39), 3. Jan Pecka (KSB Liberec, 27:48), 4. Tomáš Rozsival (CSRC Košice, 28:39), 5. Petr Bílek ( Gigasport ISC Praha, 28:45), 11. Michal Pěčonka (SportovníKurzy. cz, 30:36)