A o čem vlastně mluvíme? O provazochodectví. „Slacklining je vlastně novodobé provazochodectví. Chodí se na ploché smyčce, která je natažená mezi dvěma body. Chodí se většinou nízko nad zemí, takže nehrozí riziko pádu a zranění. Výjimkou je však highline. Tehdy je popruh natažený ve výšce několika metrů. Zde se však využívá jištění lanem,“ vysvětluje jeden z organizátorů setkání Martin Horňák.

Celá akce vypukne úderem 10 hodiny přímo pod skalou. V přilehlém lesíku budou přichystané popruhy, na kterých si lidé budou moci prověřit svou rovnováhu. K vyzkoušení bude i zmíněná highline, která bude natažená mezi skalními masivy ve výšce zhruba dvaceti metrů.

Případní zájemci mohou využít pomoci a rady přítomné „sleklajnisty“, jak se provazochodcům přezdívá. Možnost si zkusit své umění budou mít všechny věkové kategorie.

„Lajna je opravdu pro všechny. Není potřeba zvláštního vybavení, stačí pouze pevné boty. Jen odvážlivce, kteří se pokusí přejít popruh mezi skalami, vybavíme helmou a sedacím úvazkem,“ doplnil Horňák. Pro ty, kdo nebudou chtít dráždit svoji rovnováhu, bude na vedlejších skalách připraveno několik horolezeckých cest, které budou zajištěny lany z bolatického Lanexu. Ten bude také partnerem celé akce.

„Rád bych všechny jménem pořádajícího horolezeckého oddílu Atlas Opava pozval. Určitě stojí za to si slacklining vyzkoušet. Lidé mohou přijet autem k penzionu Velké sedlo, odkud to je ke skalám asi tři sta metrů. Ještě doplním, že lajny se budou natahovat za každého počasí,“ podotkl Horňák.

Martin Kardaš