Za účasti téměř třiceti vybraných školních družstev z Moravy a Slezska se v Krnově uskutečnila tradiční Vánoční laťka. Tímto atletickým trojbojem začíná halová sezona žactva, jejíž vyvrcholení se chystá na začátek března do pražské Stromovky, kde proběhne Mistrovství České republiky.

Trojboj byl sestaven z běhu na 50 metrů, skoku vysokého a dalekého. Opavu na tomto klání reprezentovala ZŠ Englišova a počínala si skvěle. „Jedná se o největší mítink pro základní školy a pro víceletá gymnázia na Moravě s dlouhodobou tradicí, konající se na podzim. Většinou na závodech startují také Slováci nebo Poláci, ale ti letos nenastoupili, takže bylo klání ochuzeno o mezinárodní účast. Ale i tak byly výkony špičkové,“ přiblížil Vánoční laťku ředitel opavské Základní školy Englišova Jan Škrabal.

Její sportovci se do krnovských tělocvičen nominovali ve všech čtyřech kategoriích. Nejúspěšnější vystoupení předvedli starší žáci, kteří v jednotlivcích zcela opanovali stupně vítězů. Na stupínku nejvyšším se ocitl Jakub Kořínek se ziskem 1 670 bodů, o necelých čtyřicet bodů za ním zaostal Jiří Zeman a trio nejlepších uzavřel výkonem 1 545 bodů Tomáš Čermák. Družstvo doplněné ještě o Matěje Šmacha tak nemělo mezi ostatními konkurenci.

Jakub Kořínek zvítězil v běhu na 50 metrů s časem 6,38 sekundy a stejného úspěchu dosáhl ve výšce i Tomáš Čermák, kterému prvenství vynesl skok vysoký 185 centimetrů. Jiří Zeman získal dvě stříbrné medaile. Jednu ve skoku dalekém (571 cm) a druhou ve skoku vysokém (179 cm). Mužstvo ve výše zmíněném složení zvítězilo s 4 846 body s velkým náskokem před druhou ZŠ Olomouc (4 161 bodů) a třetí ZŠ Prostějov (3 935 bodů).

Starší a mladší žákyně získaly v družstvech bronzové medaile. Zvítězilo ostravské gymnázium (5 225 bodů), druhá skončila ZŠ Olomouc (4 819 bodů) a třetí „Engliška“ (4 112 bodů). Do elitní desítky se prosadily Eliška Vinárková (6. místo), Nela Gřundělová (9. místo) a Kateřina Dietrichová (10. místo).

Mladší dívky k třetímu místu dovedl především výkon Lucie Baroňové, která k stříbrnému místu v trojboji (1 423 bodů) přidala i vítězství v dálce (451 cm) a druhé místo ve výšce (138 cm). Soutěž mladších žákyň ovládla ZŠ Třinec (3 970 bodů), druhé místo obsadila ZŠ Ostrava (3 631 bodů) a ZŠ Opava Englišova (3 443 bodů) brala bronz. S minimální ztrátou 73 bodů od bronzu se na konečném pátém místě s 2 642 body umístili mladší žáci ZŠ Opava Englišova.

V jejich kategorii zvítězila ZŠ Olomouc (3 550 bodů), před ZŠ Havířov (3 055 bodů) a třetí ZŠ Ostrava (2 715 bodů). Nejlepším závodníkem ZŠ Englišova byl v této kategorii Dominik Čermín, který skončil na celkovém šestém místě. Družstvo starších žáků opavské Englišky bylo vyhlášeno celkovým vítězem celé Vánoční laťky.

„Rád bych ještě vyzvedl Tomáše Čermáka, který i přes zúžený prostor při rozběhu dokázal zvítězit ve výšce výkonem 185 centimetrů, což je na žáka fantastický výsledek. Perfektní výkon předvedl i Kořínek při sprintu na 50 metrů. Start a cíl běhů byl snímán kamerou, která vždy přesně spínala stopky, takže závod vypadal přesně jako na nejvyšší úrovni.

Nemůžu opomenout ani Lucku Baroňovou, která je pečlivou, pracovitou a talentovanou závodnicí. Je u ní velká perspektiva při skokanských disciplínách, jak ve výšce, tak v dálce,“ uzavřel ředitel ZŠ Englišova Jan Škrabal.

Jan Šimek