Poslední titul slavili Slezané v Tatranu. Hala zaplněná až pod strop. Pekelná atmosféra, nadšeně bojující tým domácích… Sečteno, podtrženo: opavští basketbalisté jsou připraveni finálovou sérii s Nymburkem prodloužit.

Před patnácti lety bylo všechno jinak. Opavský basketbal byl na vrcholu. Tým nabitý reprezentanty vyzval ve finále Nymburk, klub, který zahajoval svou zlatou éru. Slezané tehdy nervy drásající sérii vyhráli, když rozhodující duel se hrál v ostravské hale Tatran, neboť Opava měla halu kvůli fanouškům zavřenou. „Byla to neskutečná série, mám ji stále v hlavě, jak jednotlivé zápasy, tak oslavy,“ usmál se trenér Opavy Petr Czudek, který patřil tenkrát ke hvězdám finále.

Po vítězném koši Branka Rajevace tehdy svůj dres přetáhl přes hlavu herci Petru Vaňkovi. Málokdo tehdy tušil, že následujících patnáct let bude vítězit jenom Nymburk. „Už to, že se kluci dostali do finále, je velká paráda. Dobře si pamatuji finále před patnácti lety. Ve čtvrtek půjdu do haly hned, jak se otevře, a budu sledovat, jak se tribuny plní,“ podotkl věrný fanoušek BK Opava Alan „Fík“ Týn.

O vstupenky je obrovský zájem, vypadá to, že bude vyprodáno. „Zájem fanoušků nás mile překvapil. Sport se má dělat pro lidi. Plná hala je pro nás odměnou,“ nechal se slyšet manažer BK Opava Dušan Štěnička. To, že se Opavští dostali až do finále, je velké překvapení. Přece jenom je to celek složený jen z českých hráčů, navíc pracující s nízkým rozpočtem.

„Opava hraje sympatický basketbal, má skvělého trenéra. Fandím jí“ složil poklonu Tomáš Hrubý, manažer ústecké Slunety, který jako hráč pamatuje zlaté opavské časy. „Byla to nejkrásnější část mé kariéry. Finálová série s Nymburkem byla úžasná,“ doplnil bývalý hráč Opavy.

Poslední domácí bitva letošní sezony začíná dnes v 18 hodin.

Trenér Petr Czudek: Nechceme, aby u nás Nymburk slavil

/ROZHOVOR/ Favorit je daný, opavští basketbalisté ale zbraně neskládají. V plánu mají finálovou sérii s Nymburkem ještě zdramatizovat. Cíl?

Dotáhnout dnešní odvetu do vítězného konce. Ve slezské metropoli je o zápas obrovský zájem, bude vyprodáno. Už teď je jasné, že na aktéry druhého finálového duelu čeká žluté peklo. Trenér Petr Czudek svému týmu věří.

„Nic není nemožné. Nechceme, aby Nymburk u nás slavil,“ podotkl šéf opavské lavičky.

Druhé finále je tady, jak ho vidíte?
Nechceme, aby u nás Nymburk slavil. Chceme vyhrát a naši šanci na historický úspěch zvětšit. Bylo by krásné překazit Nymburku jeho dlouhou hegemonii vítězství. Samozřejmě když se zpětně podíváme na pondělní výkon, který byl slušný, a přesto na úspěch nestačil. Zůstávám proto realistou. Stojí proti nám soupeř, který se nedá porážet, ale porazit. K tomu se musí připočíst několik věcí. Jedna z nich je, že zahrají průměrně, což se v pondělí nestalo.

Dali jste Nymburku na jeho palubovce devadesát bodů, a to je slušný počin…
Ano, na útočné polovině byla naše odvaha dobrá, bylo tam pár otevřených trojek, které jsme mohli dát. Když soupeř střílí s tak velkou úspěšností, jako střílel, tak my se k tomuto číslu musíme přiblížit, to se nám nepovedlo.

Dali se nymburští střelci lépe bránit?
Dělali jsme chyby v obraně, Nymburk měl volné střelce, kteří se chytli. Měli ale spoustu těžkých střel, které proměnili, s tím se už moc nedá dělat. Nesmíme nyní dostat nymburské hráče do pohody.

První finálový zápas jste dobře začali. Dokonce se vám podařilo odrazit i první pokus o trhák.
S tím, jak kluci přistoupili k prvnímu finálovému zápasu v kariéře, jsem byl spokojený. Jenomže stál proti nám soupeř, který si ohromně věří, a i když nevstoupí do zápasu ideálně, jsou schopni ho otočit. Pokud chceme uspět, musíme jejich sebevědomí nahlodat.

Lidé jsou na finálový zápas natěšení. Vypadá to, že bude vyprodáno.
Přeji si, ať je plný dům, ať je to oslava basketbalu, ke které my chceme přispět dobrým výkonem. Osobně jsem čekal, že na čtvrtfinále i semifinále přijde více fanoušků.

Poprvé v letošní sezoně budou vytaženy boční tribuny, je to pro vás handicap, mám na mysli hlavně orientaci při střelbě?
Uvidíme, je to jiné. Celou sezonu hrajeme se zataženými tribunami, nyní se vytáhnou. Kluci to berou jako součást finálového zápasu. Doufám, že to neovlivní naše střelecké procento.

Před patnácti lety jste finále hrál proti Nymburku jako hráč, vzpomněl jste si na tuto úspěšnou sérii?
Docela jsem si to v hlavě dával dohromady, promítal jsem si zápasy i následné oslavy.

Opavský pivot Martin Gniadek: Pondělí házíme za hlavu, dnes to bude jiné 

/ROZHOVOR/ První finále mají opavští basketbalisté za sebou. V Nymburku odehráli bláznivý zápas. Favorit vyhrál 114:90. Středočeši těžili hlavně ze střelby trojek, Opavu zasypali jednadvaceti tříbodovými pokusy. I přes vysokou porážku Slezané bojovali statečně. Hodně vidět byl také pivot Martin Gniadek, autor čtyřiadvaceti bodů.

Martine, výše porážky je pro Opavu krutá…
Mohlo to dopadnout lépe, ale také i hůře. Nymburku neskutečně padaly trojky a to rozhodlo. Pondělí házíme za hlavu, ve čtvrtek to bude jiné.

Nedaly se trojkové střely Nymburku lépe bránit?
V závěru zápasu možná ano. Ale už jsme nebyli tolik koncentrovaní. Věděli jsme, že už s výsledkem nic neuděláme.

Vstup do zápasu přitom Opavě vyšel, dokonce jste šli do dvouciferného vedení…
Začali jsme dobře, viděli jsme, že s nimi můžeme hrát. Nymburk je ale ostřílený tým, s kterým nepříznivý stav nezamává. Těžké zápasy dokáže s přehledem zvládat. Sami jsme to poznali v základní části.

I když ve druhé čtvrtině šli domácí do trháku, dokázali jste držet s nimi krok. Po koši Radima Klečky s faulem jste dokonce i vedli…
Je to tak. Jenomže přišla třetí čtvrtina, ta nám utekla a bylo po zápase.

Co je třeba udělat pro to, aby byla Opava v odvetě úspěšná?
Doufám, že jim to nebude padat z dálky tak hodně jako v pondělí. Věřím, že vyprodaná hala nás vybičuje k maximálnímu výkonu a to se projeví i do výsledku.

Opava bude hrát Ligu mistrů, jak kabina tuto zprávu přijala?
Je to super. Opava si tuto soutěž zaslouží. Na druhou stranu nás čeká pekelné cestování. Sám jsem na to zvědavý.

V přiložené fotogalerii si můžete připomenout atmosféru 1. finálového zápasu Nymburk - Opava: