Nováček soutěže míří do Slezska s vizitkou týmu, který šest utkání v řadě neprohrál. „Chceme jejich sérii ukončit,“ slíbil opavský trenér David Klapetek.

Celek Quanta byl přitom ještě před pár týdny zralý na padáka. „Vyměnili trenéra, přišli dva kvalitní hráči, navíc poslední zápasy hráli hlavně na domácí palubovce,“ vyjmenovává opavský kouč hlavní aspekty svitavského vzestupu.

Obě nové tváře toho mají už hodně za sebou. Boris Meno (1983) pivot, který je sice původem z Konga, má za sebou angažmá ve Francii, v Česku pak hrával v Liberci a letošní sezonu začal v Brně.

Stejně starý rozehrávač Kent Ravone George je odchovancem Georgia Perimeter, ale v Evropě není žádným nováčkem. Hrával v Rakousku (Basket Clubs Vienna) a ve slovenském Svitu. „Tito dva a ještě Horák dělají hru Svitav,“ podotkl Klapetek a dodal: „Musíme vycházet z dobré obrany a chodit do rychlých protiútoků.“ Opavský trenér může počítat už s uzdravenými Čarneckým a Štecem, naopak mimo je Braňo Brliť.

Zápas v opavské hale začíná 18 hodin.

Trable se zlomeným košem

Den před Pohárem České pošty v basketbale mužů se zlomila jedna z obrouček koše. Utkání rezervního celku s Ústím nad Labem se ještě dohrálo s poškozenou obroučkou, před pohárem se ale musela obroučka vyměnit.

„Koš se zlomil v místě, kde obroučka navazuje na část, která je upevněna k desce,“ uvedl manažer Opavy a komisař Dušan Štěnička a dodal: „Nebyla to taková závada, abychom obroučku museli ještě během utkání vyměnit. Obroučka byla na jedné straně o něco výše, a nebyla tak dokonale vodorovná.“

Přestože někdo mohl namítnout, že křivý koš ovlivnil vývoj utkání, nebylo tomu tak. Zatímco Opavě se v první půli, ve které na zlomený koš hrála, příliš nedařilo, výkon Ústí nad Labem to nijak neovlivnilo.

Podle regulí musí mít každý tým desku i koš náhradní. Protože náhradní koš ležel od roku 2003 ve skladu, nikdo jej nekontroloval. „Náhradní koš měl jiný rozměr než ten, který byl doposud používán. Oba koše přitom musejí mít stejný průměr,“ řekl Dušan Štěnička a dodal: „Museli jsme ho tak nechat narychlo upravit. Koš se opravoval na Střední škole technické na Kolofikově nábřeží.“

Jak je možné, že průměry košů nejsou totožné? Vnější průměr obroučky sice musí být 45 cm, tloušťka obruče však může být v rozmezí 1,6 až 2 cm, takže vnitřní průměr může být rozdílný. Jelikož se zlomený koš posílal do opravy, musel se obratem zakoupit koš nový, který byl na pohár v rezervě.

„Nový koš stál necelých deset tisíc korun,“ prozradil basketbalový komisař.

Podle pravidel musí být obroučka oranžové barvy ve výšce 3,05 m nad povrchem hřiště. Síťka musí být bílá o délce 40 – 45 cm a na obruči musí být uchycena na 12 místech. Pokud je deska skleněná nebo z jiného transparentního materiálu, nesmí se konstrukce obruče dotýkat desky. Síla působící na obruč se v tomto případě nesmí přenášet na desku.

Ondřej Ludvík