Text: Tibor Alföldi

V minulosti v Jeseníkách závodili například Tadej Pogačar, Jonas Vingegaard či Julian Alaphilippe, kteří aktuálně patří mezi největší cyklistické hvězdy na světě. A loňský vítěz Antoine Huby z Francie podepsal dvouletý kontrakt v týmu World Tour Soudal Quick-Step. Bitva pro národní reprezentace do třiadvaceti let se jezdí jako součást seriálu elitního Nations' Cup a půjde o jedenáctý ročník.

„Přijedou nejlepší mladí cyklisté světa, kvalita bude na nejvyšší úrovni. Jsem si jist, že přivítáme některou z budoucích hvězd světového pelotonu. Připravili jsme náročné tratě včetně stoupání na legendární Dlouhé stráně, celkové nadmořské metry prověří jejich kvalitu. A já se samozřejmě těším na výkony českých talentů,“ řekl ředitel závodu Leopold König.

Z tuzemských cyklistů při Závodu míru startovali například Mathias Vacek (kontrakt ve World Tour týmu Lidl-Trek), Pavel Bittner (Team DSM firmenich PostNL), Petr Kelemen (Tudor PRO) či Milan Kadlec (Development Team DSM firmenich), který bude na startu také letos. Úvodní den povede závodníky z Krnova do Opavy a bude to na rozdíl od posledního ročníku plnohodnotná 123 km dlouhá etapa, nikoliv prolog.

Další etapa z Uničova do Rýmařova bude o 6 km kratší, ale výškovými metry náročnější. Klíčový den čeká na cyklisty v sobotu, neboť pojedou z Bruntálu na Dlouhé Stráně, na necelých 100 kilometrech nastoupají 2 156 výškových metrů. Finále ze Šumperka do Jeseníku bude dlouhé 126 km s převýšením 2 223 metrů. Celkově cyklisté zdolají 468 kilometrů a 7 981 výškových metrů.

ORLEN Nations Grand Prix 2024. Úvodní dvě etapy startovaly v Prostějově a Přerově.
Závod na pohádkový Bouzov. ORLEN Nations Grand Prix prolétla i Hanou

Závod míru je součástí Poháru národů, který patří do nejvyšší světové kategorie závodníků do 23 let a jehož součástí je i francouzský Tour de l´Avenir či Orlen Nations Grand Prix v Polsku. „Jedeme na tradičních, ale i nových místech. Vážíme si podpory místních, měst a krajů, protože nám všichni hodně pomáhají připravit tratě a zajistit absolutně bezpečný závod, což je pro nás mimořádně důležité. Zároveň se zavazujeme, že dopravu omezíme na dobu nezbytně nutnou a uklidíme po sobě. Chceme být dobrými sousedy,” slíbil Leopold König.

Pro diváky připravují organizátoři fan zóny s programem pro celé rodiny jak ve startovních, tak v cílových městech. Kromě Morgada by o nejvyšší pozice měli bojovat dvacetiletý Francouz Paul Magnier (Soudal Quick Step), jeho krajan Alexy Faure Prost (Intermaché Wanty), Nizozemec Darren van Bekkum (Visma-Lease a Bike) či Slovinec Žak Eržen (Bahrain Victorious).

Fanoušky čeká také bohatý doprovodný program. Ve startovních městech uvidí představení týmů na pódiu i vlajkový ceremoniál, v cílových městech budou kromě slavnostního vyhlášení také soutěže, kulturní vystoupení či rozhovory se známými osobnostmi.

Program Závodu míru U23 – Grand Prix Jeseníky

· 1. etapa – 30. května (start: 13:00, dojezd: 16:01): Krnov - Opava (123 km/1739 výškových metrů).

· 2. etapa – 31. května (start: 13:30, dojezd: 16:20): Uničov - Rýmařov (117 km/1 863 výškových metrů).

· 3. etapa – 1. června (start: 12:00, dojezd: 14:25): Bruntál – Dlouhé Stráně (99 km/2 156 výškových metrů).

· 4. etapa – 2. června (start: 10:30, dojezd: 13:34): Šumperk – Jeseník (126 km/2 223 metrů).