Jedno je jisté, struktura kádru na prahu nového ročníku doznala značných změn. „Hodně jsme jej omladili. Odešli starší hráči, kteří již z různých důvodů nemohli nastupovat. Vychovali jsme patnácti či šestnáctileté softbalisty. Navíc se nám z Ostravy podařilo přetáhnout i čtveřici juniorských reprezentantů ČR.

Plánujeme objíždět turnaje v Čechách. Domluvili jsme se také na spolupráci se slovenským celkem z Pezinku,“ vysvětloval Zdeněk Mateřanka. Hlavní ambice je nasnadě. Mužský tým loni opanoval Moravskou ligu, avšak v kvalifikaci o naši druhou nejvyšší soutěž neuspěl. „Snad se nám poštěstí letos. Máme hodně silný celek. Tenkrát nám postup utekl doslova o fous,“ vzpomínal bývalý český reprezentant.

Mateřanka na začátku uplynulé sezony vypomáhal extraligistům z Kunovic. Následně se připojil k Opavě a vzhledem ke svým obrovským zkušenostem se stal oporou. Navíc ho výborně doplňovali i ostatní. Letos na něj Slezané budou moci sázet znovu. „Samozřejmě že budu hrát. Přislíbil jsem akorát pomoc slovenskému Pezinku. Na konci srpna s ním pojedu do Prahy, abych se zúčastnil Poháru vítězů pohárů,“ upřesnil. Zdeněk Mateřanka v minulosti oblékal barvy Radotína. Je tudíž ostřílen extraligou. Usadil se i v české reprezentaci, s níž se dokonce účastnil světového šampionátu v Kanadě.

Podle jeho vlastních slov mu však vrcholový softbal příliš nechybí: „Je to pro mě obrovská úleva od stresu z extraligy. Nyní si jdu vyloženě zahrát pro zábavu. Protože mě softbal baví.“ Potěšující zprávou je, že Hit vychovává jeho potenciální nástupníky. Už nyní můžeme hovořit minimálně o dvou velkých příslibech do budoucna.

„Pokud to mám zhodnotit, myslím, že hlavně Matouš Novák a pak i Václav Bielka jsou na tom lépe, než jsem byl na tom v jejich věku já. Mohou se dostat do reprezentace,“ potvrzoval právě Zdeněk Mateřanka.

Opavští softbalisté v minulosti usilovali o podporu města. Zatím zůstává vše při starém: „Situace se nezlepšila, ale ani nezhoršila. Můžeme využívat hřiště na Hliníku a dostáváme i určité finanční příspěvky.“

Petr Dušek