Opavská basketbalová osmnáctka extraligu zachránila

Basketbalistům BK Opava se letošní soutěžní ročník příliš nepovedl, když příslušnost v soutěži museli zachraňovat až v baráži.

Extraligová sezona 2007/2008 v podání opavské basketbalové osmnáctky byla v mnoha ohledech velmi zajímavá a poučná. Celkově ji však lze hodnotit jako nevydařenou.

Hráči a trenéři se museli potýkat s celou řadou nepříznivých faktorů. Především se družstvo v mnoha zápasech muselo obejít bez dvou klíčových hráčů základní pětky, hrajících republikovou soutěž U20, která termínově kolidovala s extraligou U18.

„Po porážkách na palubovkách soupeřů si družstvo přestalo věřit, hráči podlehli frustraci a přestaly dostatečně fungovat vnitřní vztahy v týmu. Mnoho zápasů skončilo velmi těsnou porážkou o jeden až pět bodů a to nakonec vedlo k tomu, že družstvo skončilo ze šestnáctky týmů až na 13. místě,“ litoval špatných výsledků trenér opavské osmnáctky Petr Cagaš.

Toto umístění odsunulo tým do nevyzpytatelného boje v baráži o udržení v extralize. V té opavské mužstvo bez hráčů ročníku 1990 porazilo jednoznačně Karvinou, a proto také v příští sezoně bude v Opavě extraliga kategorie U18.

„Podle názorů mnoha expertů by měl být u mládežnických družstev samotný výsledek až na druhém místě. Prvotním je výkonnostní růst jednotlivých hráčů. V tomto směru byla sezona velmi úspěšná,“ zdůraznil dále Cagaš. Výkonnostní pokrok jednotlivých hráčů byl velmi výrazný. Nejvíce se projevil u talentovaného Romana Víchy, který svými výkony získal pozornost trenérů reprezentační osmnáctky.

„Bohužel se to teď obrací proti družstvu samému, protože je o něj zájem v jiných klubech a pokud odejde, bude to určitě oslabení. Ale tento hráč nebyl sám, kdo prokázal velké individuální zlepšení,“ řekl dále opavský lodivod.

Před zahájením soutěže málokdo věřil, že družstvo bez vysokých hráčů může extraligu vůbec hrát a především v ní pak obstát. Vždyť nejvyšší z opavských borců měřil pouhých 197 centimetrů. Ukázalo se ale, že to možné je. To je příslibem nejen pro příští sezonu, ve které se tým bude chtít prosadit do vyšších pater tabulky.

„Diváci, kteří se přišli podívat na zápasy U18 nebo na baráž o extraligu, viděli, že i družstvo z konce tabulky může hrát basketbal, na který se dá dívat,“ pokračoval Cagaš. Výkonnostní rozdíl mezi první ligou a extraligou je propastný, a to jak ve výkonnosti, tak v přístupu ke hře.

Opava klade důraz na výchovu mládeže a také z tohoto pohledu je proto udržení extraligy pro slezský klub důležité. „Pokud chceme v Opavě vychovávat hráče pro špičkový basketbal, není asi jiná cesta, než se nebát porážek a hrát proti nejlepším. Rozhodující hráči družstva U18 pro příští ročník se shodli, že je lepší prohrát v extralize třicetibodovým rozdílem, než v nižší soutěži vyhrát o padesát bodů,“ zaujímá kladný postoj k účasti v extralize opavský kouč.

Trenéři, stejně jako vedení klubu, doufají, že se tým výkonnostně v příští sezoně zvedne, a následující soutěžní ročník tak bude pro opavskou osmnáctku lepší, než ten uplynulý.

(sel)

Šestnáctka BK Opava vybojovala postup

Mladí opavští basketbalisté kategorie U16 vybojovali postup do nejvyšší soutěže, když ve kvalifikačních duelech dvakrát smetli mužstvo ostravského Hladnova.

V průběhu sezony sehrála Opava osmnáct zápasů v základní skupině. Svěřenci trenéra Bohuslava Bartka prohráli pouze pětkrát. Na své konto si naopak připsali třináct vítězství, přičemž několikrát svého protivníka přehráli doslova rozdílem třídy.

Do nástavbové části, kam postupovala první čtyři mužstva tabulky ze dvou základních skupin, postoupila Opava z vynikajícího prvního místa. „Při rovnosti bodů se silným týmem Krnova rozhodoval přitom pouze jediný bod ze vzájemných zápasů,“ usmíval se trenér Opavy Bohuslav Bartek.

Doma sice Opava s Krnovem prohrála o bod, ale v Krnově se podařilo svěřencům kouče Bartka vyhrát o dva body. Ve finálové části se započítávaly výsledky ze základních skupin.

Opava odehrála ve vyřazovací části dalších osm utkání s týmy z druhé skupiny. Mladí basketbalisté prohráli oba zápasy s Mladou Boleslaví a těsně ztratili také duel v Jindřichově Hradci. Ostatní utkání venku však byla, stejně jako ta domácí, vítězná.

V celé soutěži tak Slezané prohráli maximálně desetibodovým rozdílem, a to doma právě s Mladou Boleslaví. Na druhou stranu ve finálové části předváděli velmi dobré výkony a nad soupeři vyhrávali větším bodovým rozdílem, čímž potvrdili svou suverenitu. Nakonec si šestnáctka vybojovala v kvalifikaci postup do extraligy, a příští rok se tak představí mezi českou elitou.

„Celkově lze říci, že zvolená cesta, což znamená nehrát extraligu, byla správná. Většina hráčů měla možnost se zapojit do hry a tím získat cenné zkušenosti. Celkové třetí místo ve finálové části za Krnovem a Mladou Boleslaví lze považovat za úspěch,“ zakončil Bartek. Ten doplnil své mužstvo rovněž o bývalé hráče kategorie U14, a současný tým by tak měl mít velikou perspektivu pro další soutěžní ročníky.

(sel)