VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Architekti: Pozemek v centru města je vždy výzva

Opava - První cenu v ideové architektonicko-urbanistické soutěži na dostavbu vnitrobloku mezi ulicemi Masařská – Holubí a Lazebnická získal tým architektů, jehož členové jsou z Liberce, Vidnavy a Prahy.

9.6.2008 1
SDÍLEJ:

Na snímku tým vítězných architektů ve složení zleva: Dušan Řezáč, Ondřej Syrovátko, Bedřich Kostorek a Jaromír Syrovátko.Foto: DENÍK / Milan Freiberg

První cenu v ideové architektonicko-urbanistické soutěži na dostavbu vnitrobloku mezi ulicemi Masařská – Holubí a Lazebnická získal tým architektů ve složení Dušan Řezáč z Prahy, Jaromír a Ondřej Syrovátkovi z Liberce a Bedřich Kostorek z Vidnavy.

Co bylo cílem a hlavním smyslem jejich návrhu? To jsme se mladých architektů zeptali v následujícím rozhovoru. Návrhy zaslané do soutěže si mohou návštěvníci prohlédnout na výstavě v opavském Obecním domě až do neděle 22. června.

Jak dlouho váš projekt vznikal?

Celkem jsme tomuto projektu věnovali s přestávkami kolem čtyř týdnů, přičemž s blížícím se termínem odevzdání intenzita našeho úsilí gradovala. I přesto, že šlo „pouze“ o ideový návrh, vyhýbali jsme se zbytečným kompromisům a snažili jsme se k návrhu přistupovat odpovědně a racionálně.

Jaká vize nebo idea vás přitom vedla?

Pozemek v centru města je pro architekta vždy velká výzva. V tomto případě se jedná o složitý pozemek nejen svým půdorysným vymezením, navázáním na historické objekty, ale i svojí polohou v samotném centru města. Naším hlavním cílem nebylo pouze splnit zadání soutěže a navrhnout pronajímatelné prostory v parteru a nad nimi byty, ale snažili jsme do návrhu zakomponovat další životaschopný veřejný městský prostor - atrium, který bude novým magnetem, místem pro setkávání a střetávání.

To je ta přidaná hodnota, kterou se liší náš návrh od ostatních. Jednotlivé historické epochy vnesly do panoramatu města rozmanité akcenty v podobě věží a věžiček, pomineme-li socialistické hmoty panelových krabic. Tento motiv přenášíme i do hmotového řešení, které graduje v podobě věže na nároží. Vnášíme tak do panoramatu města Opavy nový drobný akcent z 21.století.

Myslíte si, že architekt musí při takové ideové soutěži nutně znát kontext místa a místní vazby a souvislosti?

V našem ateliéru zásadně nerozlišujeme, zda-li se jedná o ideovou soutěž nebo o reálný projekt pro konkrétního investora. Vždy se snažíme o daném místě získat co nejvíce dostupných informací o historii, městské struktuře, urbanismu a pochopit důležité souvislosti. Pocházíme v podstatě z různých míst České republiky anemámena město Opavu přímou vazbu. Ale možná skutečnost, že jsme nebyli více svázáni místním prostředí, představovala pro náš tým výhodu, větší volnost a nadhled i kreativitu.

Jak hodnotíte tuto soutěž?

Co se týká této soutěže, byli jsme velmi potěšeni přístupem města Opavy, které se staví otevřeně k rozvoji města založeném na hledání zajímavých idejí a kvalitních projektů. Jako architekti máme samozřejmě zájem naše myšlenky zrealizovat. Pokud bude mít město zájem, rádi bychom na tomto tématu nadále spolupracovali. Další otázkou ale zůstává, jak se k tomuto řešení postaví investor, do jaké míry bude tyto ideje respektovat a rozvíjet další spolupráci s architektem.

Jedním ze zadání projektu bylo i řešení parkování a garáží. Jaká je vaše vize?

Představa vypisovatele soutěže o řešení problému parkování v samotném centru města je v dnešní společnosti závislé na automobilu správná. Pod objektem navrhujeme dvě podlaží podzemních garáží, což byla i jedna z podmínek v soutěži. Garáže jsou určeny pouze pro potřeby nově navrhovaného objektu, v opačném případě by se do samotného centra přitahovala doprava a to by bylo proti naší filozofii.

Velmi nás inspirovaly fungující pěší zóny v centru Opavy a tento motiv jsme chtěli zapracovat i do našeho řešení.Vnašem návrhu chceme městský parter maximálně „vyčistit“ od zaparkovaných automobilů bránících chodcům a co nejvíce eliminovat možné kolize mezi chodcem a automobilem. Chápeme centrum města jako volný prostor pro jeho obyvatele, kde parkování automobilů přináší pouze problémy a snižuje kvalitu městského prostředí.

Součástí našeho řešení je i návrh regenerace vnitrobloku v ulici Holubí, který bezprostředně souvisí a ovlivňuje řešené území v širším kontextu. Současné chaotické parkování v regenerovaném vnitrobloku bude přeorganizováno a koncentrováno pouze do jednoho místa tak, aby uvolněná plocha vnitrobloku mohla být maximálně využita pro zeleň a volný pobyt a pohyb obyvatel města.

Součástí vašeho návrhu je i klidový prostor atria a zahrádka nad parterem.

V první řadě jsme nechtěli parcelu zastavět jakýmkoli mohutným monoblokem a splnit tím jakési pomyslné tabulkové hodnoty. Chtěli jsme předložit městu, potažmo budoucím uživatelům, návrh, který bude mít něco navíc, který bude mít jakousi přidanou hodnotu. Centrum Opavy nás od začátku inspirovalo množstvím zeleně a tento motiv jsme chtěli dále rozvíjet. Principielně jsme natáhli zeleň ještě hlouběji do centra města a propojili s domem i zregenerovaným vnitroblokem.

Atrium, které vzniklo, propojuje nejen pěší tah s pronajímatelnými prostory, ale začleňuje celý dům do dění města. Se zelenými plochami jsme počítali již od začátku. Extenzivní zelené střechy, terasy v nejvyšších patrech, zelená plocha nad parterem je jen pokračováním prorůstání zeleně do města. Terasa nad parterem je určena pouze pro residenty, je prostorově oddělena z důvodů bezpečnosti a soukromí, ale zároveň opticky propojena jak s atriem, tak s velkou travnatou plochu směrem k stávajícímu obytnému domu.

Hlavním cílem vašeho projektu je přinést do centra města nadstandardní bydlení. Je to tak?

Možná spíše kvalitní, velkorysé bydlení. Takové, které by mělo využívat hodnoty místa historického centra. Snažili jsme se propojit zeleň s obytnou terasou nebo vytvořit bydlení s výhledy na město. Hmotová kompozice vymezuje nad úrovní parteru ve druhém nadzemním patře otevřený venkovní prostor s vyhrazenou zelení, která je přístupná pouze residentům.

Od druhého do pátého nadzemního patra je situováno výhradně bydlení, kde jsme navrhli celkem 24 velkorysých bytových jednotek otevřených do vnitřního prostoru bloku, atria, nového náměstíčka. Nejatraktivnější byty se nacházejí v posledních podlažích s nádherným výhledem na rozmanitou výškovou zástavbu města (na věže a věžičky, arkýře).

Jsou to byty dvoupodlažní, kde hlavní obytný prostor je navržen v nejvyšším podlaží v ustoupené hmotě „penthousu“. Kolem něj po obvodu probíhá prostorná terasa, vlastně další venkovní obytný prostor orientovaný na slunný jih, do zregenerovaného vnitrobloku se zelení.

Autor: Milan Freiberg

9.6.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FC Hlučín – FC Odra Petřkovice 2:1
9

MSFL: Hlučín - Petřkovice 2:1

Ilustrační snímek.

Pro třináctiletého cyklistu letěl do Vávrovic vrtulník

Na Opavsku zvítězilo ANO

V opavském okrese se letošní volební účast vyšplhala na 60,11%. Výsledky jednotlivých stran prakticky kopírují ty celorepublikové.

II. LIGA: České Budějovice - Opava 2:1

/3 x VIDEO, FOTOGALERIE/ Přímý souboj o první místo nedopadl pro opavské fotbalisty dobře. Slezané na Střeleckém Ostrově prohráli s domácími Českými Budějovicemi. Hosté znovu doplatili na chyby v defenzivě.  

KOOPERATIVA NBL: Opava - Děčín 87:71

/2 x VIDEO, FOTOGALERIE/ Opavští basketbalisté jedou dál na vítězné vlně. V sobotu večer si v městské víceúčelovce vyšlápli na těžkého soupeře z Děčína. Ve druhé půli svého protivníka jasně přejeli a nakonec si dokráčeli pro zaslouženou výhru v poměru 87:71.

Z nemocnice zbyly jen střípky

Kdysi vyhlášená nemocnice ve Vítkově už řadu let nefunguje. Alespoň ne tedy tak, jak byli lidé zvyklí. Nemocniční oddělení nahradily odborné ambulance či léčebna dlouhodobě nemocných (LDN).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení