Vedení, ale i zaměstnanci známé dolnobenešovské firmy, která je jedním z největších zaměstnavatelů v našem regionu, mají důvod k radosti. Jejich společnosti se totiž daří a v současnosti se jí povedlo proniknout na další část afrického trhu.

De facto se nejedná o jednu ucelenou zakázku, ale o pět jednotlivých. Jejich získání ovšem nebylo zdaleka jednoduché. Mimo jiné se musela každá z nich vysoutěžit ve výběrovém řízení. „Bylo to těžké," řekl ředitel pro komunikaci a obchod Armatury Group Bedřich Foukal a dodal: „Navíc naprosto všechna jednání a dokumentace probíhaly jen a pouze ve francouzštině. Naštěstí máme člověka, který s nimi i teď všechno vyřizuje. Je tam spousta specifických požadavků, jako například na přepravu lodí a podobně."

Firma vyrobí a zašle do Alžíru celkem dvě stovky armatur (pomocné prvky potrubí pozn. redakce). Jedná se o kulové kohouty. První dodávka za bezmála 50 milionů již odcestovala na africký kontinent před několika dny (viz fotografie níže, pozn. redakce). Zbytek objednávky se má dle plánu zkompletovat a vyřídit do konce roku.

.

Pro Armatury Group je to vůbec první zakázka v Alžírsku. Dohromady dodává firma své výrobky do pětašedesáti zemí a do Afriky už mimo jiné vyvezla uzavírací klapky pro vodní elektrárnu v Kongu, kulové kohouty pro Maroko či armatury pro Egypt, Etiopii, Nigérii a Ugandu.

Jejím dalším cílem je údajně Uganda. S dobýváním „černého kontinentu" nekončí a hodlá na jeho trhy pronikat i dále. Má to své opodstatnění.

„Je to nový trh, který byl dosud Česku, ale 'naštěstí' pro nás i jiným západním zemím, cizí. Odvětví energetiky přitom v Evropě stagnuje. Díky různým ekologickým snahám takříkajíc není ve formě. Investice do energetického průmyslu se momentálně příliš nekonají," vysvětluje Bedřich Foukal příčiny toho, proč již pro výrobky jeho mateřské společnosti není v Evropě takový odbyt jako v minulosti.

I proto je alžírská zakázka pozitivní zprávou, kterou ve firmě přijali všichni s nadšením.

Společnost Armatury Group z Dolního Benešova dává práci asi pěti stům lidí. Vyrobí se v ní přes 50 tisíc armatur ročně a její roční obrat se pohybuje kolem dvou a půl miliardy korun. Její výrobky a služby se užívají zejména v oblastech tradiční i jaderné energetiky, v chemii, petrochemii, plynárenství, vodárenství či hutnictví.

Kromě provozovny v Dolním Benešově má další sídla v Kravařích, Ostravě a Hranicích. Jednu dceřinou společnost má na Slovensku a další obchodní zastoupení rovněž v Rusku, Číně nebo Indii.

Připomeňme si, že za poslední dobu je to již druhá významná zakázka týkající se armatur, kterou získala ze zahraničí známá firma z našeho regionu. V prvním případě se jednalo o opavskou společnost Arako, která pro změnu uzavřela obchod v přepočtu za zhruba 50 milionů korun. Armatury této firmy si objednali z Ruska. Budou tam sloužit v nově budovaných jaderných elektrárnách.