A co bude dál? Tato otázka je v těchto dnech slyšet téměř všude. Venku, v obchodě, na poště. Hlavně ale v autobusech, a to jak z úst samotných řidičů, tak cestujících.

Srpen 1968 na severní Moravě a ve Slezsku: demonstrace, zaťaté pěsti a nadávky
Antonín Zelenka: Před padesáti lety mě přepadlo velké zklamání

Společnost TQM holding, která na Opavsku v současné době zajišťuje autobusovou dopravu, totiž nevyhrála konkurz a v prosinci končí. Na tom by nebylo nic až tak nepochopitelného. Nicméně je tu jeden zádrhel.

Akciová společnost ČSAD Vsetín, která zakázku získala, má podepsanou smlouvu až od června 2019. Kdo tedy zajistí autobusovou dopravu na Opavsku a Vítkovsku v mezidobí od prosince do června, je zatím ve hvězdách.

Kvůli žralokovi v blízkosti pláže museli plavčíci vyzvat asi pět lidí, aby urychleně vylezli z vody ven.
Všichni z vody ven! Žraloka na pláži zažili i lidé z Opavska

Jak naší redakci řekl náměstek hejtmana pro dopravu a chytrý region Jakub Unucka, lidé určitě nezůstanou 10. prosince stát na zastávce a nebudou marně čekat na autobus.

„Zcela jistě na tu zastávku nějaké autobusy přijedou, byť to nebudou autobusy nové, ale ty, které tam doposud jezdily. Jestli to budou autobusy společností TQM, ČSAD Vsetín, ČSAD Havířov nebo jiného dopravce, to se uvidí. Kraj v této chvíli odesílá dopisy všem dopravcům v regionu s dotazem, zda by byli na půl roku ochotní jezdit oblast Opavska a Vítkovska,“ vysvětlil Jakub Unucka s tím, že předpokládá, že se někdo ozve a dohodnou se.

Přehrada Kružberk - Ilustrační foto.
Přehrady mají vody dostatek

„Pokud ne, zákon nám umožňuje, abychom to někomu, kdo má licenci, nařídili. Je to sice pro kraj méně výhodné, ale ta možnost tady je. Takže se opravdu nemůže stát, že by v prosinci autobusy nevyjely,“ zdůraznil.

K vzniklé situaci se vyjádřil také ředitel společnosti ČSAD Vsetín Oldřich Holubář.

„Je pravda, že ČSAD Vsetín, a. s., má uzavřenou smlouvu na zajištění dopravní obslužnosti v oblasti Opavsko a Vítkovsko. Počátek plnění smlouvy je stanoven na šestý měsíc roku 2019. Zadavatel, tedy Moravskoslezský kraj, nás oslovil i s možností zvážit zajištění dopravní obslužnosti v době od prosince 2018 do června 2019. Takto byli údajně osloveni i další dopravci,“ vysvětlil Oldřich Holubář a dodal, že v současné době analyzuje společnost možnosti zadavateli vyhovět.

Houby. Ilustrační foto.
Sucho pokračuje. Houbaři mají utrum