Dům se na první pohled neliší od mnoha jiných. Nikterak architektonicky komplikovaný objekt ve tvaru kvádru. Rozkopaný a rozježděný terén okolo budovy vypovídá o tom, že všechny práce tu zdaleka ještě hotovy nejsou. To hlavní ale je.

Hrubá stavba disponuje střechou, okny a například i proskleným vchodem na budoucí terasu. Všechno zde přitom vyrostlo na připravené základové desce během jediného dne. Parapety uvnitř zdobily dokonce už i květináče s rostlinami dodávající místu nádech zabydlenosti.

Nebylo divu, že akce vzbudila u mnoha místních obyvatel neodolatelnou zvědavost. Už při našem příjezdu okoukávali dům dva postarší cyklisté. O den dříve tady ale bylo prý ještě rušněji. „Přišla se podívat spousta lidí. Byla tu dokonce i školka," říká Dagmar Krausová, zajišťující styk s veřejností pro firmu Xella CZ, výrobce pórobetonu Ytong, jež se na věci spolupodílí. Děti si tu poté třeba i kreslily zbytky stavebního materiálu na silnici.

Proč ale vůbec zkoušet něco, oč se snad ještě nikdo jiný nepokusil, a vybudovat rodinný dům za čtyřiadvacet hodin? Odpověď je prostá. Byla to výzva a tak trochu, lidově řečeno, i hec. Duchovním otcem projektu je majitel kravařské stavební firmy DK1 Daniel Kozel.

A jak na něco podobného přišel? „V hospodě," směje se dobře naladěný stavař. Jak dále vysvětluje, bylo to z naštvanosti vůči tvrzení některých firem, že rychle se dají realizovat pouze montované domy. Tímto projektem, kdy byl stavebním materiálem pórobeton Ytong, hodlal dokázat, že to není v žádném případě pravda. Oslovil tedy s žádosti o spolupráci společnost Xella CZ, výrobce Ytongu, a ta souhlasila, že se rovněž zapojí.

Pomocí tvárnic lepených a skládaných na sebe tak vytvořilo asi dvacet lidí hlavní kostru rodinného domu, jenž je koncipován z větší části i jako nízkoenergetický. Na jednotlivých úkonech se v rámci výstavby pohybovalo v průměru vždy kolem osmi řemeslníků a stavbyvedoucí. Ti nakonec nejenže stihli vše do zadaného termínu, ale navíc skončili ještě o několik hodin dříve.

Dům o rozloze asi 144 metrů čtverečních bude koncipován jako 3+1, před jeho čelem bude přistavěn navíc ještě přístřešek pro dvě auta. Základní stavba přijde na 1,6 milionu korun. K tomu se budou ovšem muset ještě připočíst náklady za zavedení přípojek a zarovnání terénu. „Záleží teď na majiteli. Celkově se vším všudy by mohl být dům hotov do pětadvaceti pracovních dnů," konstatuje Daniel Kozel.

Nový majitel z Ostravy tak může bydlet ve svém novém domově dřív, než předpokládal.