Svou firmu založil Karel Vlček v roce 1993. „Na jaře toho roku jsem se vrátil z vojenské základní služby, a protože to bylo v době, kdy díky malé privatizaci vznikala spousta soukromých prodejen či výroben, rozhodli jsme se s bratrem začít vyrábět dřevěné lešeňové podlážky a palety. V té době se nedalo hovořit o pile, asi nejspíše o výrobně na dvorku u rodinného domu u rodičů v Kajlovci.

„Výrobní technologií“ nám byla podomácky svařená krátící pila, cirkulárka a několik kladívek,“ popisuje Karel Vlček počátky své společnosti.

Ta se rychle rozšiřovala. V polovině roku 1995 se přestěhovala z Kajlovce do pronajatých prostor v Hradci nad Moravicí. Ale zákazníků stále přibývalo, a proto se Karel Vlček v roce 1997 rozhodl koupit pozemek v Brance u Opavy, kde vybudoval a stále zdokonaluje závod na zpracování dřevní hmoty.

„V rodinné historii se asi nikdo zpracováním dřeva nezabýval, takže spíše se jedná o nový rodinný směr. Původní malinká výrobna se postupně rozrostla na dva samostatné pilařské závody. Můj provoz se zaměřením na výrobu palet, beden a přepravních obalů a bratrův zaměřený na výrobu řeziva,“ upřesňuje Karel Vlček.

Z pohledu zpracování dřeva kladou na pile největší důraz na využití suroviny beze zbytku. To znamená, že všechny polotovary, vznikající při pořezu se zpracovávají až do konečného výrobku. Vyrábí se zde 230 druhů palet a beden různých rozměrů. Denně opustí závod na 1000 ks těchto výrobků.

Dále lešeňové podlážky, střešní konstrukce a stavební řezivo, plotové latě nebo konstrukční prvky pro výrobu stavebních buněk. Objednat si zájemci mohou i palivové či krbové dříví. Díky kompletnímu pilařskému provozu je firma soběstačná při výrobě paletového přířezu používaného pro výrobu palet a není závislá na subdodávkách od jiných výrobců.

„Firma se stále vyvíjí, každým rokem navyšujeme produkci o minimálně čtyři procenta. Máme v plánu výstavbu nových výrobních a skladových hal, takže doufáme, že se nám podaří po proběhlé kůrovcové kalamitě zajistit dostatek dřevní hmoty pro naši výrobu, abychom mohli své plány realizovat,“ dodává Karel Vlček.

Bližší informace o společnosti se dozvíte na www.pila-vlcek.cz.