Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Brano: zaměstnanci hovoří o šikaně, vedení to odmítá

Hradec nad Moravicí - (TÉMA) Jeden z největších zaměstnavatelů na Opavsku, akciová společnost Brano Group, má potíže. A to dvojí.

31.3.2009 104
SDÍLEJ:

Generální ředitel Brano Group, a. s., Pavel Juříček (vlevo) kritiku ze strany některých zaměstnanců odmítá jako absurdní, odborář Břetislav Witwer zase čelí názoru, že se odbory lidí nezastávají.Foto: Vladimír Meletzký

Jako firma podnikající v automobilovém průmyslu pociťuje tvrdé dopady současné krize, a ještě se proti ní bouří vlastní zaměstnanci. Nejde o maličkost. Na naše stránky přišlo více než 270 ohlasů zaměstnanců Brana.

Píší, že je nadřízení šikanují a hledají záminku k propuštění. Ředitel Brano Group, a. s., Pavel Juříček šikanu důrazně odmítl: „Je to naprostý nesmysl. Trápí mě fakt, že se řada Čechů dodnes nenaučila pracovat tak kvalitně jako zaměstnanci v západních automobilkách.“

Lidé ale kritizují i odbory. Míní, že jdou řediteli na ruku a nehájí je. Místní odborářský šéf Břetislav Witwer zareagoval prohlášením, že odbory v Branu fungují nadprůměrně. K situaci v Branu se vyjádřil i Státní úřad inspekce práce (SÚIP) v Opavě.

Ten podle náměstka Jiřího Macíčka nemá žádnou stížnost či podnět ke kontrole od zaměstnanců ani odborů, které by poukazovaly na porušování pracovních vztahů a podmínek v Branu. „V poslední době však sledujeme zvýšený zájem zaměstnanců této firmy o poradenství,“ řekl Macíček.

Dotazy jdou k zákoníku práce, hlavně do oblasti přeložení zaměstnance, přeřazení do jiného provozu, problematiky neplaceného volna a přeřazení do jiné směny. Macíček současně nevyloučil, že SÚIP provede v Branu kontrolu, a to z vlastní iniciativy.

Brano kritizuje stovka zaměstnanců

První dojem, když vás vrátný po předložení občanky a předání visačky s nápisem Návštěva pustí dovnitř za závoru, pramení z pocitu, že jste se ocitli ve firmě na západ od našich hranic. Vládne zde čistota, úpravnost, řád. Pokud akciová společnost Brano v Hradci nad Moravicí sází na první dojem, dostala by jedničku.

Jenže každá mince má dvě strany. Brano, které v našem regionu zaměstnává zhruba tisícovku lidí, má potíže. Jako firma vyrábějící automobilové součástky pociťuje současnou krizi více než firmy jiné. Generální ředitel Pavel Juříček se netají tím, že nemůže vyloučit další propouštění. A aby toho nebylo málo, zaměstnanci Brana upozornili v minulých dnech média na špatné poměry, které zde mají vládnout. Hovoří o šikaně.

Vše začalo mailem, který k nám do redakce přišel minulý týden. Autor v něm napsal: „Udělejte průzkum mezi zaměstnanci Brano, a.s., v Hradci nad Moravicí. Jak se k nim chová majitel firmy a nadřízení vedoucí pracovníci. Co všechno je zakázáno. Žvýkat, v době finanční krize se smát, za co všechno se finančně postihuje nebo vyhazuje, lidem se dokonce vnucuje neplacené volno!

Když odmítnete jet do Rakovníka montovat zvedáky, hned jdete na osobní a zítra jste ven. O tom vyšel článek Za problémy nejsou zaměstnanci z 18. března 2009 v Rakovnickém deníku. Ty příspěvky tam jsou pravdivé.“

Nicméně ředitel Juříček tato obvinění omítl jako nepravdivá a absurdní. Tvrzení proti tvrzení. Kde je pravda? Faktem je, že uvedený článek vyvolal nebývalou vlnu reakcí.

„Češi své šéfy pomlouvají,“ říká generální ředitel akciové společnosti Brano Pavel Juříček

Pavel Juříček, dnes jeden z nejvýznamnějších průmyslníků v Česku, začínal podle svých slov od píky. Od výučního listu se propracoval až k titulu Ph.D. Se svými obchodními partnery mluví perfektní angličtinou, je komunikativní a ve své nijak honosné pracovně si nesedne do čela stolu, ale vedle vás.

Než mu položíte nepříjemné otázky, vytáhne bulletin a na mapě světa ukazuje, kde všude firma Brano působí. Od Ameriky přes Německo, Japonsko, Čínu, Afriku. Umí to. Ale pak ho stáhnete do nižších pater a položíte mu nepříjemné otázky, kterým se směje nebo se mu na ně nechce odpovídat. Dává najevo, že je považuje za nicotné.

Zkuste odpovědět. Vaši zaměstnanci si veřejně stěžují, že zde vládne šikana.

„Šikana? Nesmysl. Nepřichází v úvahu.“

Můžete ji opravdu vyloučit? Jste často na cestách. Víte, co se zde děje, můžete se na svůj nejbližší tým spolehnout?

„Mohu. Stoprocentně.“

Četl jste to, co vaši zaměstnanci napsali o Branu na naše webové stránky?

„Nečetl. Nemám čas zabývat se špinavostmi a pomluvami. To je tak snadné někoho pomluvit. V Česku je vůbec snaha svého šéfa znevažovat, i když dává lidem práci. V této době krize, kdy se třeseme hrůzou, aby firmy přežily, a kdy každý týden chodí odvolávky, tak svou firmu ještě podrážejí vlastní lidé. Byl jsem v poslední době pořád ve světě. Dřeme, aby se situace otočila. Jsme páteřní firma, která má budoucnost. Mimochodem víte, co je pro mě za těch patnáct let, co Brano řídím, největším zklamáním?

Česká závist?

„Také. Český malosvět si neuvědomuje, co vše musíme udělat, abychom přežili. Trápí mě i fakt, že se řada Čechů nenaučila pracovat tak kvalitně a poctivě jako zaměstnanci v západních automobilkách. Nicméně základní gró našich lidí je slušných a spolehlivých.“

Na veřejnosti se hovoří o tom, že zakazujete zaměstnancům žvýkat.

„Ve výrobě se žvýkat nesmí. Ve světě je to běžné. Žvýkačky do takového provozu jako je automobilový průmysl nepatří. Nacházeli jsme je v provozech všude, nejen za zemi. Anebo vy byste snad chtěla auto s volantem od žvýkačky?“

A zákaz smíchu?

(rozesměje se.) „Tomu snad sama nevěříte.“

Lidé jsou prý kontrolováni, kolikrát jdou na toaletu.

„Na linkách jsou na sebe navázáni, takže je logické, že když někdo potřebuje odejít, přihlásí se, aby ho druzí mohli zastoupit.“

Místní odboráři vám prý jdou na ruku.

„Jsou pro mě partneři a vycházíme v dobrém.“

Co s tím vším uděláte? Myslíte si snad, že ty desítky hlasů lidí můžete hodit do koše?

„To ne. Nepodceňuji je, ale ani nepřeceňuji. Ty pomluvy píše pár lidí pod různými jmény.“

Myslíte si, že jste oblíbený?

„Já jsem přísný šéf. Nejsem lidumil, to v této pozici ani nemůžete, ale jsem zodpovědný. I za své zaměstnance. A do místní hospody mohu mezi lidi kdykoliv a bez problémů.“

Kdo je Pavel Juříček

Pavel Juříček pracoval v různých pozicích v Branu už od roku 1982. Vyučil se frézařem, absolvoval Fakultu strojní na Vysokém učení technickém v Brně a získal doktorát z ekonomických věd, které studoval částečně v Rotterdamu, ve Vídni a v Ostravě. Zastává také funkci viceprezidenta Sdružení automobilového průmyslu, je členem představenstva Hospodářské komory České republiky a předsedou představenstva Krajské hospodářské komory Liberec. Od roku 1995 stojí v čele Brano Group, které zaměstnává 2 400 lidí. Během svého působení zvedl roční obrat firmy, mezi jejímiž zákazníky jsou všichni velcí automobiloví výrobci, z 420 milionů na dnešní více než 4 miliardy korun. Je držitelem titulu Podnikatel roku 2006.

„Odbory v Branu fungují nadprůměrně,“ tvrdí předseda Základní organizace odborového svazu KOVO Brano Hradec nad Moravicí Břetislav Witwer

Odborářský šéf Břetislav Witwer je ve své funkci již od roku 1990. Na rozdíl od řady zaměstnanců hradeckého Brana míní, že odbory se jich zastávají více, než je v republice obvyklé. Nad nepříjemnými otázkami se umí tento odborář pěkně rozohnit.

Co si o celé diskusi a tvrdé kritice ze strany zaměstnanců myslíte? Četl jste ji?

„Četl a považuji ji za neférovou, protože ti lidé se nepodepíší. Já se nikdy nebál, bojoval jsem i proti komunistům. Ta anonymita mi vadí.“

To je pochopitelné. Kdybyste ale byl v kůži těch kritiků, také byste se ze strachu o práci asi nepodepsal.

„Podepsal! Já bych si svá práva vybojoval!“

Vy jste současně i předseda dozorčí rady akciové společnosti Brano. Není to střet zájmů?

„Není. Zvolili si mě tam sami zaměstnanci.“

Tak jinak. Nekomplikuje vám tato funkce povinnost bránit zaměstnance?

„Nekomplikuje. Když zaměstnanci mají pravdu, zastávám se jich. Když mají problém, mohou přijít, předáváme to i našim právníkům. Řada místních odborářů to využívá. Nestalo se, že bychom neposkytli pomoc.“

Máte statistiku, kolika lidem jste například v minulém roce pomohli?

„Takovou statistiku si nevedeme.“

Jste přesvědčen, že odbory v Branu fungují?

„Fungují nadprůměrně!“

Zdaleka ne všichni si to ale myslí. Lidé nám do redakce píší, že jdete generálnímu řediteli na ruku a že vás za to i platí.

„Mě platí odborová organizace, nikoli ředitel. Jsem na něm nezávislý, nejsem nijak finančně zvýhodněn!“

Lze podle vás stovku kritických hlasů z řad zaměstnanců Brana ignorovat?

„Nelze.“

Co tedy uděláte? Budete to s generálním ředitelem řešit?

„To lze, uděláme to.“

Promiňte mi možná trochu zvláštní otázku: máte ty lidi, které zastupujete, rád?

„Chovám se profesionálně.“

Co dále řekl Pavel Juříček?

Přinášíme další z vyjádření generálního ředitele akciové společnosti Brano Group Pavla Juříčka, jímž reaguje na kritiku svých zaměstnanců. „S takovými hloupostmi nemá cenu vůbec polemizovat. Připadá mi to, jakoby se některý ze zaměstnanců mstil. Přitom je to jednoduché.

V Brance nám klesly zakázky o třicet, možná čtyřicet, procent a lidi jsou tak bez práce. Naopak V Rakovníku máme trvalý problém se zaměstnáváním a práce tam je. Proto jsme chtěli tamní výrobu doplnit. Proto jsme chtěli po zaměstnancích aby tam jezdili pracovat. Tak, jak to umožňuje zákoník práce. Ti, co bezdůvodně odmítli, bylo jim navrženo rozvázání pracovního poměru.

Chci ale zdůraznit slovo bezdůvodně, snažíme se přistupovat ke každému individuálně. Třeba s ohledem na rodinu.“ Současně dodal, že v Rakovníku je pro zaměstnance zajištěno ubytování, dostávají zákonné diety.
Opavan: Lidé v Branu si neváží práce

V hradeckém Branu pracoval jako student na brigádě v roce 1972. Když tam přijde dnes, nestačí se divit. „Brano se neuvěřitelně změnilo. Je to západní typ firmy, kde venku i vevnitř na provozech vládne čistota a pořádek. Ty tam jsou špony, které se v dílnách válely po zemi, ten tam nepořádek a lidé v umaštěných špinavých montérkách,“ říká Jaroslav K. z Opavy.

Jeho celé jméno je redakci známo, z úplné anonymity vystoupit ale nechce. Důvod? Jako podnikatel má prý se zaměstnanci podobné zkušenosti jako generální ředitel Brana Pavel Juříček. Řada zaměstnanců byla podle jeho slov poctivá a pracovitá, hodně prý však líných, nespolehlivých, s ústy plnými výmluv.

„Neustále jsem na ně musel dohlížet. Mnozí měli ve zvyku krást, jiní vás podráželi, kde mohli, třebaže jim dáváte práci, sháníte zakázky, jste věčně na cestách, dřete na doraz,“ říká podnikatel s tím, že firmu může rozložit i jeden nevydařený zaměstnanec. Sám prý ví, jak těžké je v českých poměrech sehnat do firmy dobré lidi. I proto nemá podle svých slov pochopení pro ty zaměstnance, kteří na své mateřské Brano píší kritické maily.

„Já Juříčka neznám, ale je mi jasné, že to je člověk, který Brano postavil na nohy, dává zdejším lidem práci a chce po nich, aby pracovali. Jenže mnohým se prostě dělat nechce,“ říká muž, který musel být na své zaměstnance přísný, a tak se setkal i s neoblíbeností. Zkušenost má i se závistí okolí. „Máte milionové úvěry v bance, špatné spaní, zodpovědnost, a vaši vlastní lidé vás podrazí.

To je takový český folklor: bohaté zadupat do země, protože to jsou přece zloději. Uvědomují si ti ostatní, že jsou to právě podnikatelé, kdo drží ekonomiku země? Bez nich se nikam nedostaneme.“

Autor: Zuzana Urbánková

31.3.2009 VSTUP DO DISKUSE 104
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Kylešovice se dočkají nových hřišť, chodníků i osvětlení

ZŠ Kylešovice, třída I.A

Představujeme prvňáky ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Lékaři jdou do stávky. Většina jich ve středu své ordinace neotevře

Důvodem protestu praktických lékařů je vydávání elektronických receptů i nižší úhrady od pojišťoven.

Basketbalisté míří na Folimanku prodloužit neporazitelnost

/POZVÁNKA/ Souboj dvou doposud neporažených týmů v basketbalové Kooperativa NBL nabídne středeční duel na pražské Folimance. Domácí Vysokoškoláci hostí Opavu.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje a lídr hnutí ANO 2011 za Moravskoslezský kraj jako host on-line rozhovoru Deníku odpovídal na dotazy čtenářů.

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Kandidát ČSSD na poslance Parlamentu ČR Milan Čichoň byl v pondělí hostem on-line rozhovoru Deníku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení