„Z poslední doby je znám intenzivní nárůst cen především v Ostravě. Jinde se zvyšují také, ale už pomaleji,“ říká prezident Asociace realitních kanceláří Jaroslav Novotný. V případě rodinných domků očekávají odborníci cenový vzestup ovšem jen v horizontu pěti procent. Ceny pozemků se navíc v lukrativních částech Moravskoslezského kraje vyšplhaly na strop únosnosti poptávajících. V příštích letech realitní makléři další vzestup nepovažují za pravděpodobný.

„Růst cen bytů je způsoben především zlepšující se kulturou bydlení. Činžovní domy mění svou vizáž, zateplují se, mění se okna, vstupní dveře. Družstva pochopila, že je ta pravá doba na rekonstrukci - před navýšením DPH v roce 2008. Berou si úvěry od bank a hodnota bytů stále stoupá,“ zdůvodnil cenový nárůst Martin Ďuriš, manažer ostravské pobočky realitní kanceláře AAABYTY.CZ.

Odborníci přes reality proto doporučují lidem investovat právě do bytů, dokud je ještě cena únosná. Tempo růstu cen totiž do značné míry ovlivňuje i výstavba průmyslové zóny v Nošovicích a investiční záměr společnosti Hyundai. Větším firmám by Ďuriš doporučil investovat do koupí starších činžovních domů, následných úprav na nové bytové komplexy, nebo do stavby nových činžovních domů s byty, po kterých je neustále hlad.

„Prakticky veškeré lokality v Moravskoslezském kraji jsou investičně zajímavé vzhledem k rozvoji celého kraje. Lákavé jsou hlavně nízké ceny nemovitostí, které porostou s dalším rozvojem kraje. Nejlukrativnějším místem bych označil okolí Ostravy a Frýdku Místku, který má výhodnou pozici mezi Ostravou a Frenštátem a Čeladnou - jako spojnice práce a relaxace. V Ostravě jsou nejlukrativnější místa v okolí zeleně - Sad Boženy Němcové, Slezská Ostrava, Komenského sady a do budoucna také okolí centra a Frýdlantských mostů, kde má vyrůst business centrum Karolina,“ vyjmenoval Martin Ďuriš.