Petr Brhel v Mladecku provozuje autodopravu. Pohonné hmoty kupuje do pěti souprav, dvou dodávek a několika služebních automobilů. Díky nižším cenám benzinu i nafty výrazně ušetří.

„Měsíčně to dělá několik desítek tisíc korun," popisoval Petr Brhel a zároveň doplnil, že i když ceny klesly, jsou zde jistá ale: „Všechno se odvíjí od ceny ropy. Je to určitá kompenzace za doby, kdy nafta stála kolem čtyřiatřiceti korun za litr. Přestože ušetříme na nákupu pohonných hmot, uspořené peníze, musíme použít jinde."

Na mysli má především mzdové náklady svých řidičů a některé povinnosti související s užíváním komunikací v zahraničí.

„Dnes už řidiči nejezdí za mzdu, kterou pobírali v dobách, kdy nafta byla výrazně dražší. Nároky na mzdu jsou podstatně vyšší. Často jezdíme do Německa, kde nově zavádějí mýto pro soupravy od 7,5 do 12 tun. Předtím to platilo pro vozidla těžší než 12 tun. Co tedy ušetříme na benzinu a naftě, investujeme tímto směrem," uvedl autodopravce z Mladecka.

Naše redakce v úterý dopoledne zkoumala ceny pohonných hmot na Opavsku a našla několik čerpacích stanic, kde jsou natural 95 a diesel výjimečně levné. Jedná se o benzinky v blízkosti velkých nákupních center. U Tesca jste tak za litr benzinu zaplatili 27,50 korun, nafta pak na stejném místě stála 26,90 korun. Za úplně totožné ceny jste natankovali také třeba u Albertu a Kauflandu na výpadovce ve směru na Olomouc. Na tom, proč jsou pohonné hmoty momentálně levné, se podílí hned několik faktorů.

„Cena v České republice se odvíjí od komoditního trhu v Rotterdamu. Vzhledem k tomu, že se právě tam drží nízko, je nízká také u nás," vysvětloval předseda představenstva Společenství čerpacích stanic Ivan Indráček, podle něhož se na výši ceny projevují také daně a marže.

V neposlední řadě je nutné zmínit i kurz dolaru a koruny.

„Na trhu v Rotterdamu se obchoduje v dolarech. Pokud tedy dolar ve vztahu ke koruně oslábne, sníží se také cena pohonných hmot bez ohledu na to, co se na rotterdamském trhu děje," pokračoval dále Ivan Indráček a ještě dodal: „Odhaduji, že ceny benzinu a nafty jsou nejlevnější od roku 2009, kdy vrcholila první fáze krize."

Předvídat, jestli ceny v dlouhodobějším horizontu zůstanou na stejné nebo podobné úrovni, je v tuto chvíli složité. Do hry totiž mohou vstoupit některé neočekávané faktory.

„Uveďme například situaci, která nastala v roce 2010. Tehdy v Tunisku vypukly nepokoje, které pak následovaly i v některých jiných arabských státech. Vžil se pro to název arabské jaro. Byť Tunisko není, co se týká těžby ropy, žádným velkým hráčem, spekulanti se báli, jak tyto nepokoje ovlivní cenu ropy, a začali ji mohutně skupovat. Kvůli tomu ze dne na den vylétla nahoru také cena. Rozdíl činil několik korun," uzavřel předseda představenstva Společenství čerpacích stanic.

Čerpací stanice s nejlevnějším benzinem a naftou na Opavsku Opava (Tesco): natural 95 27,50; diesel 26,90.
Opava (Albert CS): natural 95 27,50; diesel 26,90.
Opava (Globus): natural 95 27,90; diesel 26,90.
Velké Hoštice (FAU): natural 95 27,90; diesel 27,40.
Opava (Unicorn): natural 95 28,30; diesel 27,30.
Neplachovice (Lucky CS Gold): natural 95 28,40; diesel 28,50.
Březová (Prim): natural 95 28,50; diesel 28,90.
Kobeřice (EuroOil): natural 95 29,50; diesel- 28,50.
Dolní Benešov (Čepro): natural 95 29,90; diesel- 28,50.
Hradec nad Moravicí (Slovnaft): natural 95 30,20; diesel 28,70.