„S tímto ultrazvukovým přístrojem budeme moci jezdit za pacienty domů a tak je ušetřit náročného transportu do nemocnice a pobytu v čekárně. V praxi ho budeme používat hlavně při vyšetření plic a srdce u pacientů, kterým se špatně dýchá, k vyšetření břicha, orientačnímu vyšetření cév a můžeme s ním provádět i technicky náročnější punkce, umožňující rychlou úlevou od bolestí nebo dušnosti, “ konstatuje lékař Pokojného přístavu Jakub Seget, který je současně i členem paliativního týmu Slezské nemocnice.

Slezská nemocnice v Opavě, ilustrační foto.
Zákaz návštěv v opavské nemocnici se mění. Platí na určených odděleních

Opavský charitní hospic pomáhá terénní službou rodinám být se svými blízkými i na sklonku jejich života. Jeho posláním je profesionálně poskytovaná odborná péče nevyléčitelně nemocným a jejich rodinám v jejich vlastním sociálním prostředí.

Svým klientům umožňuje uzavřít život důstojně doma v kruhu svých blízkých.

„Byli jste nablízku v okamžicích, kdy přišla ta nejtěžší chvíle. Manžel mohl odejít z tohoto světa doma, klidný, vyrovnaný a hlavně v mém náruči,“ zní text jednoho ze spousty děkovných dopisů, které Pokojnému přístavu stále přicházejí.

Vězni v gulagu. Ilustrační foto.
V Opavě bude k vidění peklo gulagu

Slova uznání jsou rozhodně potěšující, ale problémem Pokojného přístavu, ze kterého potřebuje sám vyléčit, jsou peníze. Z léků, které svým klientům poskytuje, jich hodně není v případě domácí péče hrazeno zdravotními pojišťovnami.

Hospic je proto při jejich nákupu odkázaný i na finanční pomoc dárců a totéž platí u přístrojů a dalších potřebných věcí, bez kterých se neobejde.

Tým pracovníků mobilního hospice, lékař Jakub Seget uprostřed vlevo.Tým pracovníků mobilního hospice, lékař Jakub Seget uprostřed vlevo.Zdroj: Se souhlasem pořadatelů festivalu Slunovrat