Jak redakci potvrdila PR manažerka realitní kanceláře Sting Adéla Majerová, prostory projdou zásadní rekonstrukcí, během níž vznikne v první fázi projektu třicet nových bytů.

„Byty se liší od standardů, které jsou pro developerské projekty v Opavě obvyklé. Novinkou jsou již dispozice. V nabídce jsou jak byty v tradičním pojetí s obvyklým členěním, tak nekonvenční moderní mezonety s vloženou galerií,“ řekla Majerová s tím, že v nabídce jsou byty v dispozicích od 1+kk až po 4+kk.

Developer podle jejích slov navíc umožňuje v rámci technických možností spojování nebo naopak dělení bytů dle přání klienta. „V bytech budou použity kvalitní přírodní materiály a značkové zařizovací předměty. Na fasádě zůstanou zachovány všechny hodnotné historické prvky včetně dominantního centrálního rizalitu.

Dojde však k jejímu očištění od degradujících novějších úprav a naopak dostane důkladné zateplení,“ pokračuje. Jak zmínila, nový výraz získá budova také díky kvalitním francouzským oknům.

„Projekt přestavby budovy bývalé nemocnice na rezidenční objekt nabídne ve své první fázi třicet nadstandardních bytů za ceny, které zůstávají v relacích běžných pro opavský region. Plánované dokončení výstavby první etapy projektu je jaro 2011,“ dokončila.

Budova porodnice se opravy hned tak nedočká

Opuštěná budova bývalé porodnice viditelně chátrá. Patřila Moravskoslezskému kraji jako zřizovateli Slezské nemocnice, ale statutární město Opava o ni mělo velký zájem. Včetně pozemku ji získalo od kraje výměnou za volný objekt základní školy a doplatek.

Podle názoru primátora Zbyňka Stanjury (ODS) je budova vhodná zejména jako penzion pro důchodce. K výhodám je její umístění v blízkosti obchodů, nemocnice i městské hromadné dopravy, navíc disponuje rozlehlou zahradou se stromy.

„V současné době je projektová dokumentace už hotová a bylo vydáno stavební povolení na penzion pro důchodce,“ přibližuje pracovnice magistrátu Renata Zahradníková nejnovější vývoj situace. Stavba by měla být financována z vnějších zdrojů, které se nyní snaží město najít. Do doby, než budou na objektu zahájeny stavební práce, se o jeho údržbu stará odbor majetku města.

„Zajišťuje průběžné kontroly objektu, zaměřené na zajištění proti vniknutí a rovněž kontroluje, jestli v budově nedochází k výraznějšímu poškození, například prasklá voda nebo zatékání,“ konstatuje Renata Zahradníková.

Zahájení rekonstrukce je stále ještě vzdáleno a zub času proto o hostinu hned tak nepřijde. Pro vysoké náklady na stavební práce hledá město vhodné finanční zdroje. „K žádosti o dotaci je potřeba mít alespoň územní rozhodnutí a nejlépe přímo stavební povolení. O finance z vnějších zdrojů bude proto město moci žádat teprve až po přípravných pracích,“ vysvětluje Renata Zahradníková.

Budovu nechal v rozmezí let 1911 až 1912 postavit tehdejší ředitel zemské nemocnice Fritz Pendl jako soukromé sanatorium. Disponovala čtyřiceti lůžky, dvěma operačními sály a na svou dobu byla vybavena nejmodernějším zařízením.

Jako porodnice začala sloužit od roku 1947, ale později už svému účelu pro velmi špatný technický stav nevyhovovala. Po zprovoznění centrálního pavilonu ve Slezské nemocnici bylo porodnicko-gynekologické oddělení přemístěno do jeho prostor.

Divadelní budova zůstává neopravená

Dům na Rybím Trhu hned naproti „muří nohy“ od konkatedrály je v majetku statutárního města Opavy, ale ve zřizovací listině je jako uživatel uvedeno Slezské divadlo. Budova zastřešovala mimo jiné divadelní archiv, rekvizitárnu, krejčovnu, baletní sál a divadelní klub.

Před více než deseti lety však došlo k technické havárii, která poškodila baletní sál i divadelní klub a divadlo muselo tyto aktivity přesunout do jiných prostor. Poškozený objekt zůstává v majetku města a jeho záměry s ním se zatím zjistit nepodařilo.

„V plánu investic pro rok 2010 rekonstrukce divadelního klubu není,“ informuje vedoucí investičního odboru magistrátu Jana Onderková.

Bude z bývalé ubytovny bytový dům?

Není prodaná ani pronajatá. Bývalá ubytovna pro sociálně slabé na Janské ulici v Opavě prozatím stále chátrá.

„Hledá se nájemce. Budova může být využita ke všem účelům v souladu se stavebním povolením,“ řekl naší redakci Milan Dočkal z realitní kanceláře ICB a.s. na otázku, zdali neuvažují o tom, že by z budovy vznikl bytový dům, pak odpověděl:

„Tato úvaha je docela reálná. Jednáme se zájemci.“

Karnola se demolovat nebude

Plány dalekosáhlé, realizace v nedohlednu. Tak popsal současnou situaci s objektem bývalé Karnoly v Opavě František Peringer, ředitel kobeřické společnosti Gypstrend, která objekt vlastní.

„Před vypuknutím krize jsme měli obrovský zájem ze strany developerských firem, které se chtěly zapojit. Mělo vzniknout velké administrativní a obchodní centrum včetně hotelového vybavení a konferenčního zázemí,“ tvrdí Peringer s tím, že se plány odkládají na dobu, kdy budou lepší časy.

„Demolovat se v žádném případě nebude. Karnola bude zrekonstruována a s nejvyšší pravděpodobností navýšena. Měli jsme také projekt restaurace na vodě, ale Povodí Odry nesouhlasilo,“ říká Peringer. Jednu dobu se hovořilo o tom, že bude Karnola zakryta velkoplošnou reklamou.

„Bohužel jsme nenašli zájemce o celoplošnou reklamu. Pro nás by to byl v tu dobu nadměrný náklad,“ uzavřel.

Veronika Schindlerová, Jitka Hrušková