Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kvóty už výrobu cukru nebrzdí. Bude levnější?

Kvóty na cukr, které nařídila Evropská unie, byly do letošního roku závazné pro všechny cukrovary v členských státech. Volný pohyb cukru má kromě soutěživosti podpořit též jeho maximální kvalitu a uplatnění na evropském trhu.

14.10.2017
SDÍLEJ:

Řepná kampaň v cukrovaru ve Vávrovicích je už v plném proudu.Foto: archiv opavského cukrovaru

Co přinese? Kladem je, že zemědělci mohou pěstovat neomezené množství cukrové řepy a cukrovary mohou vyrábět neomezené množství cukru. Zápor může nastat v situaci, kdy uvedené klady povedou k přebytku cukru na trhu a tím pádem ke snížení ceny cukrovky i cukru.

Opavský cukrovar spadá pod rakouskou firmu Agrana, která kromě něj vlastní ještě cukrovar v Hrušovanech nad Jevišovkou. „Záležet už bude hlavně na prodejcích, jak uplatní cukr z obou zmíněných cukrovarů na domácím i zahraničním trhu,“ konstatuje agronom opavského cukrovaru Jaroslav Narovec.

V opavském cukrovaru byla kampaň zahájena zhruba před dvaceti dny. Řepa putuje do jeho areálu každý den z Ostravska, Karvinska, Novojičínska, Opavska a Osoblažska. Do cukrovaru ji expeduje štěpánkovická firma Agroland, která si k tomu najímá místní nakladače, čističe i dopravní prostředky.

„Cukernatost řepných bulev v září vlivem dešťů sice mírně poklesla, ale podle očekávání by se měla vrátit na hodnotu kolem dvaceti procent,“ věří Jaroslav Narovec. Dobrá zpráva je, že se na řepě jarní mrazy nepodepsaly a její kvalita je hodně vysoká.

ZAČALI INVESTOVAT PO PRVNÍ SVĚTOVÉ VÁLCE

Odvíjet se začala první kampaní v roce 1870, ale surovárna podlehla roku 1905 požáru. Do technologie se začalo investovat až po první světové válce. Stroje a přístroje však druhá světová válka z větší části zničila a původní závod ve své prvotní podobě dosloužil.

V roce 1949 byly zahájeny práce na výstavbě nového cukrovaru, ze kterého začal cukr vycházet poprvé během kampaně roku 1953. S přibývajícími léty procházel modernizací a v roce 1989 patřil mezi devět závodů Severomoravských cukrovarů.

V roce 1992 spadal pod společnost 1. Slezská a od roku 1998 přešel do sítě rakouské společnosti Agrana. Kromě opavského má Česko v provozu ještě cukrovary v Dobrovici, v Českém Meziříčí, v Hrušovanech nad Jevišovkou, v Litovli, ve Vrbátkách a v Prosenici.

Autor: Jitka Hrušková

14.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Milan Čichoň

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Houbař ztratil v lese zbraň, policisté ji našli

Hůlka, košík, nůž, hadřík, případně mobilní telefon. To vše patří do běžné výbavy houbaře. Neplatí to však o jedenapadesátiletém muži z Ostravy, který si s sebou vzal i legálně drženou zbraň, s níž vyrazil na Opavsko.

Deblkanoisté Kašpar s Mrůzkem se chtějí probojovat do seniorské reprezentace

Talentovaní opavští deblkanoisté Albert Kašpar s Vojtěchem Mrůzkem mají za sebou velmi dobrou sezonu a pro tu příští mají jasný cíl.

Hubertova jízda opět lámala rekordy

Na začátku bylo rozhodnutí, že jízdu v bryčce přenechám kolegovi fotografovi. Nakonec se ale ve mně hnulo reportérské svědomí a díky laskavosti rodiny Binarovy ze Skřipova jsem se také mohl „nalodit“ a Selskou Hubertovu jízdu absolvovat v jejich voze.

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení