Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cukrovarníci: Kvalita cukrovky byla letos na Opavsku dobrá

Opava - Opavský cukrovar je na severní Moravě a ve Slezsku jediný svého druhu. Letošní čtyřiapadesátá kampaň začala 16. září a zítřkem již patří minulosti.

29.12.2007
SDÍLEJ:

Letošní kampaň je u konce.Foto: DENÍK/Zuzana Urbánková

Vánoční svátky si letos 120 stálých a 80 sezonních pracovníků v nepřetržitém provozu neužilo podle svých představ, ale důvod k hrdosti přece jen mají. Cukr, který vyrobili, je velmi kvalitní a splňuje všechna náročná kriteria evropského trhu. Za celkem sto šest dnů bylo v cukrovaru zpracováno 375 000 tun cukrovky a vyrobeno 54 000 tun cukru.

„Kvalita cukrovky byla dobrá, třebaže cukernatost byla proti minulým létům nižší. Snížily ji hlavně deště, které navíc zvýšily obsah příměsí i nečistot na řepných bulvách i přesto, že cukrovka byla před odvozem do cukrovaru ještě na poli předčištěna,“ konstatuje ředitel útvaru základní suroviny Karel Veverka.

S výsledky může být spokojeno i 78 pěstitelů z Opavska, Novojičínska, Osoblažska, Frýdecko–Místecka a Karvinska. Sklizeň cukrovky s průměrným výnosem 58,5 tuny na hektar je po nepříznivých klimatických podmínkách v průběhu vegetačního roku příjemně překvapila. „Nejlépe si vedli pěstitelé z Cety Kobeřice a Agronetu Smolkov, kteří na velké výměře cukrovky dosáhli výnos přes 70 tun na hektar, úspěšní byli i menší pěstitelé a soukromě hospodařící rolníci, zejména pánové Klimeš ze Zlatníků, Sonek ze Suchých Lazců a Zika ze Štítiny,“ chválí Karel Veverka dodavatele.

V probíhající reformě cukerného trhu, kdy dochází k poklesu ceny cukru a následně i ceny cukrovky i ke snižování produkce cukru v republice i v Evropě, obstál opavský cukrovar dobře. Cukrovary v Němčicích, Kojetíně a Hrochově Týnci už takové v štěstí neměly. Patří společnosti Sugar, která je letos uzavřela.

 

Historie cukrovaru

Historie opavského cukrovaru sahá do roku 1869, kdy byl položen jeho základní kámen, a první kampaň se uskutečnila v roce 1870. V roce 1905 byla jeho surovárna zničena požárem a po první světové válce dostala technologie závodu velké investice. Během druhé světové války však byla značná část zařízení opět zničena. Díky tomu, že opavský cukrovar byl jediný ve Slezsku, prošel v roce 1949 celkovou obnovou a stal se součástí národního podniku Slezské cukrovary. První kampaň v obnoveném závodu se uskutečnila v roce 1953. V roce 1989 byl opavský cukrovar jedním z devíti závodů Severomoravských cukrovarů. Koncem roku 1998 získala opavský cukrovar rakouská společnost Agrana. Zhruba osmdesát procent vyrobeného cukru dodává závod každoročně pro potravinářství a pouze kolem dvaceti procent je určeno pro potřeby chemického průmyslu.

 

29.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Midi lidi

Další ročník festivalu FreiPlatz je tu

Opavský vinný trh loni v OC Breda praskal ve švech.

Čtvrtý ročník Opavského vinného trhu klepe na dveře

Sobota bude ve znamení dýní

/POZVÁNKA/ Těžko by se našla typičtější podzimní zelenina, než je dýně. A právě dýně budou v hlavní roli v sobotu 21. října v Kobeřicích.

V Dobroslavicích vysadí novou alej

Alej k lipám. Tak zní název projektu, který má nastartovat kultivaci krajiny v Dobroslavicích. Jeho součástí je výsadba nových stromů, která se uskuteční v neděli 22. října od 14 hodin.

Kam o víkendu za fotbalem?

Přinášíme vám přehled sportovních utkání o víkendu 21. a 22. října.

Rozloučili jsme se - 42. týden

Vážení čtenáři, na stránkách Opavského a Hlučínského Deníku vám pravidelně přinášíme seznam zesnulých v našem regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení