Agentura dosud přislíbila pobídky dvěma z nich, a to firmě Sungwoo Hitech a Plakor Czech, které by v budoucnu měly regionu přinést celkem více než 1500 pracovních míst. ČTK to řekla mluvčí agentury Lucie Králová. Podle ní má jihokorejský producent plechových dílů pro automobily Sungwoo Hitech, který se usadil v průmyslové zóně Ostrava-Hrabová, přislíbenou pobídku do výše 959 milionů korun.

Firma Plakor Czech, která kvůli Hyundai staví závod na plastové autodíly v mošnovské průmyslové zóně, zase získá podporu do 505 milionů korun. Oba investiční projekty znamenají investice za více než čtyři miliardy korun; Sungwoo podle Králové investuje 2,4 miliardy korun a zaměstná 1041 lidí. "Specifickým případem je investice Hyundai Motor Manufacturing Czech, kde se rozhodnutí o pobídkách řídí usnesením vlády," poznamenala Králová.

V minulých dnech sněmovní rozpočtový výbor nepodpořil převod 900 milionů korun na stavbu továrny Hyundai v Nošovicích. Investiční pobídku pro automobilku vyjednala loni vláda Jiřího Paroubka. V letošním státním rozpočtu má být podle loňského usnesení na přímé dotace pro Hyundai 900 milionů korun, příští rok 600 milionů a v letech 2009 až 2013 dalších 915 milionů korun. Nošovická továrna v přepočtu za 31 miliard korun je prvním projektem společnosti Hyundai Motor v Evropě, zkušební výrobu automobilů by měla zahájit v září 2008.