„Po několikaměsíčních jednáních se podařilo dosáhnout snížení ceny za distribuci zemního plynu pro koncové zákazníky v roce 2014 v průměru o pět procent," uvedla předsedkyně úřadu Alena Vitásková.

Kromě platby za dodávku tvoří část celkové ceny plynu i platba za distribuci. Proto má snížení distribuční ceny rozhodující vliv na to, kolik odběratelé příští rok za plyn zaplatí a ušetřené peníze se budou pohybovat v řádech stovek korun.

Také elektřina půjde s cenou dolů

U elektřiny jsou odhady ještě optimističtější. „Vlastní komodita půjde dolů o deset až patnáct procent a věříme, že o stejnou sumu půjde dolů i platba za distribuci," říká Michal Eisner z konzultační společnosti v oblasti energetiky ENA.

Pro koncové zákazníky je důležité, že nejde o jednorázovou záležitost, nýbrž o dlouhodobější trend. Pokračovat bude i v roce 2015. Důvodem zlevnění elektřiny je ekonomická krize, která snižuje poptávku a vyvolává mezi dodavateli konkurenční boj. Zahýbat s cenami na energetickém trhu však může i politická situace v Německu a svou roli sehrávají aukce energií, kvůli kterým přicházejí dodavatelé o zákazníky.

Současná cena se v aukcích pohybuje těsně pod tisícikorunou za megawatthodinu.

Nejlevnějšího dodavatele si najděte co nejdříve

Průměrná rodina z Moravskoslezského kraje se spotřebou plynu okolo třiceti megawatthodin ušetří ročně za plyn až 500 a lidé s vyšší spotřebou a větší domácnosti až 2 000 korun.

Při běžné spotřebě elektřiny čtyř megawatthodin jim v peněžence zůstane až o 1 500 korun navíc. Podle Michala Eisnera lze kromě snížení cen za plyn a elektřinu očekávat také pokles poplatku za obnovitelné zdroje zhruba o stovku. Konkrétní čísla však závisí na spotřebě, na typu tarifu a na smlouvě.

Právě v tomto období je ideální doba na změnu dodavatele. Tento proces trvá standardně tři měsíce od podpisu smlouvy. „Pokud se někdo rozhodne pro výměnu dodavatele až na začátku zimy, rozhodne se pozdě. Téměř celou topnou sezonu zůstane v takovém případě u stávajícího dodavatele a s původní vyšší cenou," upozorňuje energetický poradce Martin Koutný z portálu Snizujeme.cz. Už teď na podzim se proto vyplatí spočítat spotřebu a srovnat ceny dodavatelů.