Ještě nedávno se dal litr naturalu koupit pod 31 korun, nejčastěji ale o korunu více, dnes se cena ustálila většinou nad hranicí 34 korun. Kdo ale hledá, najde i dražší. Podle aktuální statistiky jen devět procent českých řidičů dává přednost nákupu kvalitního benzinu na renomovaných stanicích i za cenu vyšší ceny, u majitelů nafťáků je to pouhých pět procent.

Naopak co nejlevnější benzin bez ohledu na jeho prodejce vyhledává 16% majitelů benzinových aut a 12% dieselů. Více než třetina dotazovaných řidičů přiznala, že natural 95 kupují raději u renomovaných prodejců, ale berou běžný benzin. Pokud chce tedy řidič ušetřit, vyplatí se mu rozhlížet se po cenách.

Nebo začít jezdit s větším rozmyslem a ekonomičtěji. Podle praktiků a odborníků může způsob jízdy a stav vozidla udělat malý zázrak. Malý příklad: správné a rozumné řazení manuální pákou dokáže oproti automatické převodovce snížit spotřebu téměř o pětinu. A dnes tolik populární klimatizace si také vezme své.

A do třetice - správné nahuštění pneumatik a jejich dobrý výběr snad ani nemusíme zdůrazňovat. Redakce v uplynulém týdnu oslovila některé opavské učitele autoškol s jednoduchou otázkou: „Co radíte svým žákům, aby dokázali jezdit s nižší spotřebou?“ Z jejich odpovědí jsme pak sestavili následující rady:

>> Asi nejjistější je vyměnit auto za jízdní kolo nebo autobus MHD. Alespoň co se týče kratších tras. Šetříte tak nejen peněženku a životní prostředí, ale v mnohých městech i čas. Pokud to ale nejde, můžete využívat některé z těchto rad.

>> Nejkratší trasa nemusí být ta nejlevnější. Využívejte například obchvaty, kde se netvoří kolony a nepopojíždíte od křižovatky ke křižovatce.

>> Auto berte jen na dlouhé cesty. Největší spotřeba je, než se auto dostane do optimálního režimu, tedy po nastartování a při ujetí prvních kilometrů. To platí hlavně v zimě.

>> Snažte se jet plynule, bez zbytečného zrychlování a následného brzdění. Ušetříte sice trošku času, ale spotřeba se zvedne až o třetinu.

>> Dodržujte povolenou rychlost. Je spočítáno, že nejefektnější je devadesátka, každých deset kilometrů v hodině navíc zvedá spotřebu až o deset procent.

>> Vypínejte motor při delším stání. Například se to vyplatí před staženými závorami, při čekání atd.