Letošní ročník mezinárodního hudebního festivalu slibuje exkluzivní program, který je mimo jiné poctou a připomínkou 170. výročí Janáčkova narození. K jeho vrcholům budou patřit nejen ostravské koncerty, ale také například velký koncert „Vše nejlepší, Leoši!“ nebo nové provedení Janáčkovy opery Káťa Kabanová v Hukvaldech.

Různá místa v kraji

Program festivalu je letos připraven do sedmi míst Moravskoslezského kraje. Kromě Ostravy se mohou na koncerty těšit také posluchači v Opavě, kde 5. června proběhne program k 800. výročí založení města. Dále se festivalové dění uskuteční ve Frýdku-Místku, Novém Jičíně, Příboře, v Ludgeřovicích a Hukvaldech. Rezidenční umělkyní festivalu je inovativní cembalistka Barbara Maria Willi. V příborském kostele sv. Valentina vystoupí s barokním souborem Collegium Colloredo, jenž povede a na barokní housle v něm bude hrát prezident festivalu Tomáš Netopil.

„Úžasný festival, pojmenovaný po našem krajanovi a jednom z nejvýznamnějších hudebních skladatelů, je příležitostí setkat se s uměním překračujícím hranice, propojujícím umělce a posluchače z celého světa. Jsem přesvědčen o tom, že i letos nám hudba, balet, zpěv v podání skvělých umělců přinesou nejen radost a potěšení, ale také hlubší porozumění a poznání,“ uvedl k festivalu náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo.

Zahajovací koncert

Milovníky hudby jistě potěší, že do Ostravy přijede britská sopranistka Claire Booth, která se pyšní mimořádnou šíří repertoáru a mnoha oceňovanými operními výkony na prestižních pódiích. Zpívala mimo jiné také s vynikajícími symfonickými tělesy Boston Symphony Orchestra, Chicago Symphony Orchestra či Tokijskou filharmonií. V Ostravě vystoupí na zahajovacím koncertu Janáčkova festivalu, který bude 30. května v Divadle Antonína Dvořáka poctou nejen Leoši Janáčkovi, ale také skvělým ženám interpretkám.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu totiž povede australsko-britská dirigentka Jessica Cottis, umělecká ředitelka a šéfdirigentka Canberra Symphony Orchestra. „Myslím si, že se Janáčkovu festivalu, který statutární město Ostrava tradičně podporuje, podařilo angažovat skutečně hvězdná jména. Bude mi ctí obě umělkyně v Ostravě uvítat,“ řekl primátor Ostravy Jan Dohnal.

Skvělé orchestry

Organizátoři festivalu pozvali letos také vynikající polské orchestry a skvělé sólisty. „Doporučuji také nevynechat koncerty dvou výborných polských symfonických orchestrů s českými sólisty. Oba koncerty se uskuteční v Domě kultury Poklad v Ostravě-Porubě. Na tom prvním přednese 6. června Karel Košárek za doprovodu Filharmonie Opole populární Gershwinovu Rapsodii v modrém. Na tom druhém zaznějí houslové koncerty Josefa Myslivečka a W. A. Mozarta v podání Ivana Ženatého. Sinfonia Varsovia bude právě na tomto koncertu 19. června poprvé hrát pod taktovkou mladého českého dirigenta, laureáta mezinárodních soutěží Jiřího Habarta,“ říká ředitel MHF Leoše Janáčka Jaromír Javůrek. Podle něj si mají posluchači určitě všimnout i velkého narozeninového dne na počest Leoše Janáčka, který se uskuteční 29. června v Hukvaldech a nabídne například nositele Řádu britského impéria z roku 2023 tenoristu Nickyho Spence, a to v Janáčkově Zápisníku zmizelého.

Návrat po mnoha letech

Po dlouhých 39 letech se na Janáčkův festival vrací Janáčkova opera Káťa Kabanová. V provedení operního souboru Slezského divadla v Opavě, v nastudování Marka Prášila a s vynikající sopranistkou Bree Nichols v hlavní roli uvidí návštěvníci letošního festivalového ročníku Káťu Kabanovou v sobotu 22. června v 19 hodin v amfiteátru hukvaldské obory.

Hukvaldy budou patřit i skvostně mezinárodně obsazenému baletnímu představení „Návraty“. Skvělí sólisté z téměř celého světa se setkají v Janáčkově rodišti k jedinému představení v České republice, se kterým přijíždí slavná baletka a choreografka Věra Kvarčáková společně s hvězdami světové balení scény. Speciálně vytvořené baletní představení bude mít světovou premiéru v Hukvaldech 28. června.

Premiéru, co do účasti na Janáčkově festivalu, bude mít také na zahraničních operních scénách hojně obsazovaný, ale i tuzemskému publiku velmi dobře známý Štefan Margita. V pestrém a nesmírně zajímavém programu, v němž nebudou chybět populární árie ani oblíbené lidové písně, vystoupí 30. června v hukvaldské oboře s Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín pod vedením Jana Kučery.

Výstavy

Návštěvníci festivalu se letos mohou těšit i na výstavy v Galerii výtvarného umění v Ostravě, v ostravském výtvarném centru Chagall, v Domě kultury Poklad v Porubě a také ve festivalové kavárně Sádrový ježek, která je příznačně na Janáčkově ulici v Ostravě. Chybět nebude obnovená premiéra legendárního firmu o Janáčkovi „Lev s bílou hřívou“, přednáška vizionářské umělkyně Barbary Maria Willi ani Mistrovské kurzy pro mladé umělce nebo zábavný program pro celé rodiny a Leošovy tvůrčí dílny.

Vstupenky na všechny koncerty lze zakoupit v Janáček pointu v Ostravě, na portálech colosseumticket.cz a mhflj.cz a v info centrech v Moravskoslezském kraji. Podrobný program najdete na stránkách festivalu mhflj.cz.