Jak redakci řekla tisková mluvčí České pošty Marta Selicharová, Česká pošta poskytuje svým zaměstnancům v horkých dnech ochranné nápoje, a to 1,5 litru vody na den. Také 1. opavská realitka, s. r. o., zajišťuje pitný režim. „Pitný režim zajišťujeme nejenom zaměstnancům,ale i klientům. Máme v kanceláři automat na vodu,“ uvedl jednatel společnosti Ondřej Veselý.

I v Kauflandu dodržují pitný režim. „Našim zaměstnancům poskytujeme 1,5 litru vody (perlivou či neperlivou) v rámci jedné odpracované směny. Tento nárok zaměstnancům vzniká již při dosažení venkovní teploty 26 stupňů Celsia a výše,“ zmínil za Kaufland tiskový mluvčí Michael Šperl.

Jak redakci informoval tiskový mluvčí Slezské nemocnice v Opavě Daniel Svoboda, co se týká nemocničního personálu, je stále po dobu 24 hodin dostupná pitná voda. „A většina oddělení nemocnice je navíc klimatizovaná. Vodu zajišťujeme pro řidiče dopravy raněných, nemocných a rodiček,“ podotkl.

Pitný režim osobně zavedl ve svém útvaru vedoucí Inspektorátu cizinecké policie v Opavě Aleš Bronczek. „Jelikož služba policistů v terénu je teď fyzicky i psychicky náročnější, policisté dostávají při nástupu do služby balenou pitnou vodu. Pitný režim bude platit po celou dobu, kdy v našem regionu budou teploty takto vysoké jako v současných dnech,“ napsal textovou zprávou z dovolené v Chorvatsku Aleš Bronczek.

Také tisková mluvčí a vedoucí oddělení styků s veřejností Štěpánka Filipová potvrdila, že povinností zaměstnavatele v těchto horkých dnech je zajistit pro zaměstnance nápoje.

„Podle zákoníku práce je zaměstnavatel povinen zajistit na pracovištích takové pracovní podmínky, které umožňují bezpečný výkon práce, odstraňovat rizikové a namáhavé práce a zřizovat, udržovat a zlepšovat zařízení pro zaměstnance, včetně vzhledu a úpravy pracovišť,“ vysvětluje Filipová s tím, že mezi tyto povinnosti patří i poskytování nápojů na pracovišti.

„Je třeba rozlišit, zda se jedná o poskytování nápojů v rámci zajištění pitného režimu pro zaměstnance, nebo o povinnost zajistit ochranné nápoje,“ doplnila.