Nový maturitní obor Chemik operátor – průmyslová chemie je svým zaměřením v kraji ojedinělý a poprvé je v osnovách od letošního školního roku. Zájem o studium vloni projevilo 90 žáků devátých tříd, ale otevřena mohla být jen jedna třída.

Letos zájem o studium ještě stoupl a škola dostala 96 přihlášek, ze kterých musí vybrat maximálně 32 nových studentů.

„O otevření další třídy nemůžeme ani uvažovat, protože jsme kapacitně na doraz, a navíc by tak vysoký počet komplikoval praxi,“ vysvětluje ředitel školy Arnošt Klein. Na mysli má pravidelnou praxi v obou uvedených firmách, kterou studenti 2. ročníku v závodech vykonávají vždy dva dny v týdnu tak, že polovina třídy je jedno pololetí v jednom a polovina v druhém.

V dalším pololetí se skupiny vystřídají a studenti tím mohou poznat, jestli jim sedí víc obor plastový nebo farmaceutický. Od 3. ročníku je jejich praxe už cíleně zaměřena na zvolený obor. V rámci motivačních programů zajistila škola pro studenty chemického oboru výuku speciální angličtiny pro chemiky a program bude do výuky zaveden od letošního května.

„Je sice dobrovolný, ale neslyšel jsem, že by o něj některý ze studentů zájem neměl. Úspěšní absolventi získají certifikát, který jim výrazně pomůže v dalším profesním růstu,“ dodává ředitel Klein. Během praxe budou studenti pod drobnohledem příslušných zaměstnanců obou firem a jedno je jisté – ti šikovní po maturitě na pracovním úřadu neskončí.