Badminton je jednou ze sportovních aktivit, kterou lidé vyhledávají hlavně v zimě. Podle provozního Tenis centra na Karlovecké ulici v Opavě Davida Malešovského je lehký úbytek badmintonových nadšenců znát.

„Ta vedra jsou ubíjející. Lidí tak chodí o trochu méně. Větší zájem mají o tenis," tvrdil Malešovský. Podle něj je uvnitř haly lépe než venku. Klimatizaci sice Tenis centrum nemá, o provětrávání haly se ale stará vzduchotechnika.

Přes léto klientům nabízejí snížené vstupné.

Z kanceláře rovnou do solárka

Neustávající vedra zamávala také s provozem sportovně relaxačního zařízení AB Squash centra. Podle majitelky Romany Adámkové se úbytek návštěvníků nejvíce dotknul sportovních aktivit, jako je spinning a squash.

„V sále je dost horko, cvičení je proto o poznání náročnější. Myslím, že lidé spíše vyhledávají venkovní aktivity. Chodí už jen štamgasti a těch přes léto také moc není," sdělila Adámková.

Masáže a vodoléčba se stále drží, whirpool na léto pravidelně vypouštějí. Počet lidí navštěvujících jejich solárium se snížil už dříve. „Dlouho se mluví o tom, jak jsou solária nezdravá. Obvykle se lidé chodí trochu opálit před dovolenou nebo se prohřát v zimě," poznamenala Adámková.

Naopak solárium Salonu Violka se i v téměř čtyřicetistupňových vedrech těší velkému počtu návštěvníků. „Když úmorná horka stále nepolevovala, myslela jsem, že můžu solárko zavřít. Lidé však stále chodí. A to i přesto, že nemáme klimatizaci," uvedla majitelka salonu Veronika Beinhauerová.

Podle ní se nejvíce lidí chtělo opálit v květnu a červnu. Na začátku prázdnin si menšího počtu zájemců prý vůbec nevšimla. Úbytek návštěvníků v srpnových hicech odhaduje majitelka maximálně na třicet procent. „Ptala jsem se lidí, co je vede k tomu, chodit do solária v takových vedrech. Většinou říkají, že celý den sedí v kanceláři a neumějí jinak chytit barvu," dodala Beinhauerová.

Na drastický úbytek návštěvníků si nestěžují ani ve Sport Perfektu Věry Macoškové. „Lidí je méně, ale vzhledem k dovoleným je to pochopitelné. Některé klientky chodí cvičit navzdory horkům každý den," řekla vedoucí centra Macošková.

V sále mají klimatizaci a o prázdninách zákaznicím bezplatně nabízí iontové koncentráty do vody. Kvůli dovoleným ale museli snížit počet cvičebních hodin. „Od září už to zase rozjedeme naplno," ujišťovala Macošková.

Pitný režim je v posilovnách zajištěn

Příjemná teplota láká sportovce také do Fitness Pepa. Díky klimatizaci si centrum udržuje teplotu pětadvacet stupňů.

„Na cvičení je tady tak akorát. Fitko funguje stabilně beze změn každý den od půl sedmé ráno do půl jedenácté večer," řekl majitel Stanislav Pešát. Ve Fitness Pepa se starají také o pitný režim klientů, k dispozici je jim veřejné pítko. Návštěvnost podle majitele klesla jen mírně.

„V létě je to vždycky slabší. Lidé jezdí na dovolené a vyhledávají jiné sporty," vysvětlil Pešát.

Barbora Halbová, Lada Poštulková