Vdechují odumřelou lidskou kůži a z malých tlamek vylučují do vody i speciální léčivý enzym, jenž funguje jako dezinfekce. Doslova ideální kombinace pro lidi, kteří trpí lupenkou anebo atypickými ekzémy.

„Jedná se o kaprovité ryby. Vdechují a očišťují odumřelé buňky a tvrdou kůži, protože nemají zuby. Tělo dokáží výborně prokrvit," poznamenal majitel salónu Adam Sova, jenž to samé provozuje také v Ostravě, ale pro obrovský zájem zákazníků z celého kraje rozšířil své pole působnosti až do Opavy.

Se vzrůstem nijak velkými rybkami se poprvé setkal na dovolené v Bulharsku. Později ho napadlo stejný byznys rozjet i u nás. „Lupenkou či nějakým jiným ekzémem jsem netrpěl. Mívám ovšem někdy ztvrdlé paty, proto jsem to vyzkoušel a ryby mi nohy prokrvily. Tato procedura je vhodná například i pro cukrovkáře, kteří si nemohou zajít na klasickou pedikúru," pokračoval.

V praxi to tedy vypadá tak, že se pohodlně usadíte v křesle, dolní končetiny ponoříte do menších van, chcete-li nádrží, se 150 zástupci druhu Garra Rufa a necháte se jimi „okusovat". Blahodárnost těchto ryb na lidské zdraví potvrdili i lékaři. Jakékoliv obavy jsou naprosto zbytečné.

„Když na to jdou poprvé, lidé se samozřejmě trochu bojí. Ve finále však zjistí, že se jedná pouze o šimrání a nijak to nebolí," uvedl Adam Sova.

Vše stoprocentně vyhovuje i hygienickým podmínkám díky různým filtrům, UV lampám atd. Na druhou stranu je potřeba se chovat šetrně i k rybkám. Člověk, jenž nastoupí na proceduru, nesmí užívat kortikoidy anebo mít třeba nalakované nehty.

Ve FishSpa Opava si můžete vybrat z různě dlouhé pedikúry. Od patnácti minut až po hodinu. Občerstvení máte v ceně. Rybek je mít potřeba v jednotlivých vanách skutečně zhruba 150. „Tento systém jim umožňuje odpočívat. Mají pak vyšší metabolismus a jsou mnohem aktivnější," doplnil.

Petr Dušek