Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hlučínský hypermarket má červenou. Asi jen na chvíli

Hlučín - Již jen pouhé úvahy o stavbě nového hypermarketu zvedly dvě protichůdné vlny mezi občany. Jedni jej vítají, druzí odmítají. Své názory obě strany podpořily peticemi, které podepsal přibližně stejný počet občanů.

6.8.2010 1
SDÍLEJ:

Kaufland. Ilustrační snímek.Foto: DENÍK/ Ivan Babej

Těm, kteří hypermarket odmítají, teď udělal radost Krajský úřad Moravskoslezského kraje. Ten zaslal hlučínské radnici své rozhodnutí, kterým ruší změnu územního plánu.

„Ve změně se jedná o území se zemědělskou půdou po levé straně při výjezdu z Hlučína směrem na Kozmice (dnešní pole přilehlé k areálu hasičského záchranného sboru – pozn. red.), které by se změnilo na území podnikatelských aktivit s možností vybudování hypermarketu,“ vysvětlila tisková mluvčí hlučínské radnice Lada Dobrovolná.

Důvodem pro zrušení této změny je procesní pochybení hlučínských úředníků, kdy zadání územního plánu nebylo projednáno se všemi dotčenými orgány, nebylo obesláno ministerstvo dopravy, změna nebyla posouzena podle zákona o vlivu na životní prostředí, a dále nebylo provedeno vyhodnocení vlivu této změny na udržitelný rozvoj území.

Město se dle krajského úřadu také řádně nevypořádalo s připomínkou jednoho z účastníků řízení, která měla být kvalifikována jako námitka, nikoliv připomínka. V návaznosti na toto rozhodnutí bylo iniciativou osmi zastupitelů svoláno na 10. srpna mimořádné zasedání zastupitelstva za účelem schválení upraveného zadání příslušné změny.

Mohlo by se zdát, že radost odpůrců hypermarketu tak bude nejspíše mít jen krátký život. Přesto ale iniciátoři petice proti záměru výstavby hypermarketu věří, že jejich názory budou zastupiteli vzaty v potaz: „Ještě není nic rozhodnuto. Na zastupitelstvo se samozřejmě zástupci našeho petičního výboru chystají a věříme, že zde dostanou příležitost naše argumenty úspěšně prezentovat,“ říká k tomu Aleš Barták, jeden z iniciátorů petice.

Celý záměr prý vnímají jako ztrátu ekonomického významu historického jádra města, zejména pak zhoršení konkurenceschopnosti místních živnostníků a podnikatelů, hrozí zhoršení dopravní situace ve městě, zničení orné půdy a v neposlední řadě areál považují za urbanisticky špatně řešený. Ještě než do všeho zasáhl krajský úřad, zaslali odpůrci hypermarketu své námitky i nejvyššímu správnímu úřadu.

„Ani jsme nepočítali s tím, že krajský úřad zasáhne a že to zastaví,“ svěřil se Aleš Barták, který také doplnil, že už má určité informace o tom, že na zastupitelstvu bude zastoupena i druhá strana, která bude plány na obchodní centrum prosazovat.

Pokud uspěje ona, teprve následné kroky ukáží, kdo skutečně bude chtít v Hlučíně centrum postavit. Ve věci se znatelně angažuje chomutovská společnost Quin Invest, která podobné areály staví, a pak je pronajímá či prodává konkrétnímu obchodnímu řetězci.

Už dlouho se ale otevřeně mluví o tom, že zde má stát Kaufland a areál obchodů, podobný tomu v Opavě.

Autor: Martin Kůs

6.8.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Milan Čichoň

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Ilustrační foto.

Houbař ztratil v lese zbraň, policisté ji našli

Deblkanoisté Kašpar s Mrůzkem se chtějí probojovat do seniorské reprezentace

Talentovaní opavští deblkanoisté Albert Kašpar s Vojtěchem Mrůzkem mají za sebou velmi dobrou sezonu a pro tu příští mají jasný cíl.

Hubertova jízda opět lámala rekordy

Na začátku bylo rozhodnutí, že jízdu v bryčce přenechám kolegovi fotografovi. Nakonec se ale ve mně hnulo reportérské svědomí a díky laskavosti rodiny Binarovy ze Skřipova jsem se také mohl „nalodit“ a Selskou Hubertovu jízdu absolvovat v jejich voze.

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Souhrn fotbalového víkendu

/3 x FOTOGALERIE, VÝSLEDKY, TABULKY/ Přinášíme vám výsledkový servis víkendových fotbalových zápasů na Opavsku a Hlučínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení