První polovina dodávky bude vypravena v těchto dnech, zbytek zamíří do místa určení v únoru..

„Takové neobvykle velké množství jsme dokázali vyrobit v rekordním čase. Pro dodržení termínu jsme museli přepracovat výrobní postup,“ říká manažerka pro komunikaci Karin Martínková. Kontrakt představuje tržbu 2,3 milionu dolarů a čtyřicetitunovou zásilku do Uzbekistánu dopraví čtyřiadvacet kamionů.

Chudokrevnost z nedostatku železa v organismu je v Uzbekistánu dlouhodobým problémem. Je dána především skladbou jídelníčku s převahou zeleniny na úkor masa a bílé mouky, i množstvím černého čaje, který na sebe železo váže a vylučuje ho z organismu.

Anémie ohrožuje i ženy, které rodí své děti brzy po sobě, takže jejich organismus nedokáže obnovovat zásoby železa z krevních ztrát. Vláda problém zná a snaží se ho řešit. Dřívější pokusy nebyly úspěšné, a proto vyhlásila tendr na dodávku přípravků železa pro nejohroženější skupiny obyvatel.

V tvrdé konkurenci výrobců léčivých přípravků v něm zvítězilo uzbecké zastoupení izraelské nadnárodní korporace Teva. Jejím členem v Česku je opavský IVAX Pharmaceuticals, který má přípravek Ferronat k léčbě chudokrevnosti ve svém výrobním portfoliu.

„Nabídnout takové podmínky dodávky, které by zajistily vítězství v tendru, byla pro naši společnost velká výzva. Znamenalo to mimořádné pracovní nasazení lidí napříč všemi divizemi Fakt, že jsme všechno zvládli, mi dává spoustu důvodů být na celý tým zaměstnanců hrdý,“ konstatuje generální ředitel společnosti IVAX Jiří Urbanec.