Opavsko získalo na prestiži. Důvodem je miliardová investice do výstavby nového výrobního závodu společnosti Ivax v Opavě–Komárově. Ivax se tak stane jedním z největších výrobců léčiv v Evropě.

Dobrá zpráva je to hned nadvakrát, nový závod dá práci stovkám lidí. Vše je ale teprve na začátku.

Ve včerejším deštivém dopoledni se do firmy sjeli mimo jiné premiér Mirek Topolánek a ministr zdravotnictví Tomáš Julínek, aby poklepali na základní kámen nového závodu. Nová investice za jednu miliardu korun umožní produkovat 3,6 miliardy tablet a 400 milionů tvrdých želatinových tabulek ročně.

Opavský závod plánuje do roku 2012 přijetí 350 nových pracovníků. Ivax Pharmaceuticals, s. r. o. se po dosažení plné výrobní kapacity zařadí mezi největší farmaceutické výrobce v Evropě. Poklepání na základní kámen nového závodu přihlíželo také několik desítek zaměstanců firmy Ivax. Českou a izraelskou hymnu zazpíval dětský pěvecký sbor Domino z Opavy.

Jedním z důležitých momentů včerejšího ceremoniálu bylo také odhalení modelu nového závodu. Jak se při této příležitosti vyjádřil premiér Mirek Topolánek, nepovažuje tuto událost za běžnou.

„Neberu tuto návštěvu jako obvyklý premiérský folklór. Tady je to trochu jiné. Není důležitá jenom suma, množství pracovníků, které firma přijme, ale daleko významnější je, že při rozhovorech s vedením společnosti Teva jsem si uvědomil, že firmě jde o dlouhodobější vize,“ uvedl premiér České republiky Mirek Topolánek.

Zdůraznil také, že kromě toho, že se Ivax stane největším výrobcem generik, by měl věnovat také finanční prostředky na vývoj a výzkum. „Jsem trochu neskromný, přeji si, aby za miliardovou investicí, následovala investice do výzkumu,“ dodal Topolánek.

Kromě příslibu stovek pracovních míst mělo pondělní zahájení stavby také kontrétní výsledky i pro Opavu. Primátor Zbyněk Stanjura (ODS) obdržel od ředitele společnosti Ivax Jiřího Urbance první opavský babybox určený Slezské nemocnici. Společnost Ivax si také připomene 24. září 125. výročí založení firmy.

(mif, jk)