K největšímu snížení ceny podle něj došlo u panelákových bytů o dispozici 3+1 a větší, kde pokles oproti roku 2008 je okolo 40%.

„Současné ceny panelákových bytů kopírují hodnotu bytů v letech 2005 až 2006. Pokud se majitel rozhodl prodat a opravdu chce danou nemovitost prodat, a ne ji jen bez výsledku nabízet za cenu, která neodpovídá tržní ceně, je potřeba zareagovat na změnu a přizpůsobit se poptávce,“ vysvětluje Kunz.

Jak upřesnil, na vývoji cen nemovitostí v posledních letech lze krásně vypozorovat, jak funguje tržní prostředí, co se týče nabídky a poptávky. „V letech 2006, 2007 byla poptávka po nemovitostech všeobecně vysoká, jinými slovy, kdo chtěl prodat a nasadil i vyšší cenu, kupující ji akceptovali a také hlavně banky rozdávaly hypotéky na počkání každému, kdo měl alespoň nějaký příjem,“ říká Kunz.

Jak dále zmínil, v současné době je poptávka nižší v důsledku nejistoty či obavy z budoucna. „Jde o zpřísnění podmínek hypotečních bank a celkovou ekonomickou situaci v Evropě. Trh na to reagoval snížením cen zejména u bytů, kde nárůstová bublina splaskla nejrychleji,“ a dodává:

„Cena rodinného domu v Opavě rovněž kopírovala snižování. Nabídková cena jednogeneračního rodinného domu přes 3 miliony v původním udržovaném stavu je v dnešní době v Opavě hodně špatně prodejná.“

Zajímavé bydlení vznikne na Popské

Poptávka po rodinných domech je podle Kunzových slov celkem vysoká u domů okolo 1,5 miliony v dobrém technickém stavu v blízkosti Opavy.

„Pokud je v dosahu MHD, cena se šplhá ke 2 milionům v závislosti na technickém stavu a lokalitě. Výstavba nových bytů v Opavě poslední dobou byla obohacena několika malými projekty okolo deseti bytů, nicméně tyto projekty nebyly na dobrém místě, nebo jejich cenová hladina nebyla nastavena optimálně na možnosti Opavy,“ míní Kunz.

Jak zdůraznil, zajímavá nabídka nového bydlení v centru Opavy s velice zajímavým řešením dispozic se nabízí v projektu Rezidence Arte na ulici Popské. „Tento projekt oslovil budoucí majitele hlavně neobvyklým řešením dispozic, velice dobrou polohou v klidné části centra Opavy a v neposlední řadě i příznivou cenou v porovnání s kvalitou standardu. Pro kupující je město Opava velice žádané a oblíbené, i když cenově vychází výše než krajské město Ostrava,“ dodal.

Nakonec zmínil, že o stavebních pozemcích se dá říct, že si jako jediné drží svou cenu a nezaznamenaly propad cen ani poptávky.

Největší zájem je o cihlové byty

Na to, jak se v současné době prodávají byty a domy v Opavě, se redakce zeptala také Petra Víchy z realitní kanceláře Atrim. „Nic moc. Když slezl sníh, tak to vypadalo, že se trh s nemovitostmi pěkně rozbíhá, ale na konci dubna se prodeje zase zadrhly. Ne, že by se neprodávalo vůbec, ale tempo je velmi volné,“ řekl Vícha.

Podle jednatele 1. opavské realitky Ondřeje Veselého je v současné době největší zájem o cihlové byty v dobrých lokalitách s přiměřenou cenou. „Špatně se prodávají družstevní byty a byty ve špatných polohách, například u rušné cesty. Pokud chce klient prodat takový byt, musí jít s prodejní cenou výrazně dolů. Podobně to platí i pro rodinné domy,“ řekl Veselý s tím, že dobře se prodávají jednogenerační domy v atraktivních lokalitách, za dobrou adresu jsou klienti ochotni si připlatit.

„Celkově je ale poptávka hodně rozkolísaná,“ uzavřel.