„Mám štěstí na velmi příjemnou lokalitu, stěhovat bych se odsud nechtěla," říká 
o Masarykově třídě v Opavě Janeta Prusková.

V průjezdu budovy Minoritského kláštera pracujete už osm let, jste tady spokojená?

Tohle místo má krásnou atmosféru, která se mi velmi líbí. Jistě, uměla bych si představit trochu více místa, ale neměnila bych. Je to moc hezké místo, máme vedle sebe Slezskou univerzitu, krásný park a příjemnou kavárnu.

Jaká klientela k vám chodí nejčastěji?

To je těžké říct, převažují ženy, ale musím říct, že se k nám naučilo chodit hodně mužů – a čím dál tím mladších. Týden před svátky tady ale mužů výrazně přibude, když přijdou koupit ženám dárek. (smích)

Co si u vás nejčastěji kupují?

Vzhledem k tomu, jak máme široký sortiment, se to dá těžko zobecňovat, ale pořád platí, že muži kupují hlavně dárky ženám. Ať už to jsou náušnice nebo jiné doplňky. Chtějí hlavně udělat radost a koupit něco hezkého. Jsou ale samozřejmě tací, kteří si tady přijdou koupit kvalitní kosmetiku pro sebe.

Prodáváte výrobky jen od českých výrobců?

Původní představa byla taková, že se budeme zaměřovat jen na malé české výrobce, kterým záleží na kultuře prodeje a toho, jak se s jejich výrobky zachází. U toho jsme zůstali a to považuji za velmi důležité. Kvůli levanduli jsem ovšem trochu ustoupila a využila také některé zahraniční dodavatele.

Proč kvůli levanduli?

Zaujala mě, ale tehdy nikdo
v Česku neprodukoval výrobky 
z levandule, takže jsem musela oslovit firmu, která ji sem dovážela. Od té doby si u mě mohou lidé koupit nejen polštáře plněné voňavou levandulí, ale také kosmetiku nebo výbornou belgickou čokoládu, ve které jsou netradičně přidané právě kousky levandule.

Proměnil se nějak v čase vkus lidí?

To určitě ano, ale abych byla úplně upřímná, já se při výběru věcí do mého obchodu rozhoduji na základě mého vlastního vkusu a intuice. Nedám příliš na doporučení dodavatelů, ale řídím se vlastním citem. Chci mít výrobky, které nikde jinde 
v Opavě lidé neseženou. Neuměla bych prodávat věci, ke kterým nemám vztah.

Váš manžel je výtvarník, prodáváte i jeho tvorbu?

Jistě, mám tady od něj například olejomalbu, kterou namaloval. Samotnou mě mrzí, že třeba právě na obrazy tady nemám více místa, ale to se nedá nic dělat. Takže něco od mého muže se tady vždycky najde.

Blíží se Vánoce, přizpůsobujete tomu také sortiment?

Máme tady krásné ručně šité hračky pro děti, mýdla ve tvaru sněhových vloček, která se hodně prodávají, nebo například diáře a kalendáře od jedné francouzské firmy, které jsou krásné a netradiční. Pochopitelně je těch věcí s vánoční tematikou celá řada, přes přáníčka až 
k paličkované krajce.

Pokud si
 k nám někdo přijde koupit vyloženě vánoční dárek, tak mu ho rovnou na místě také ozdobně zabalíme, což oceňují především muži, ale pochopitelně na přání balíme dárky ozdobně a originálně po celý rok. Také je možnost si u nás zakoupit dárkové poukazy v hodnotě 200 nebo 500 korun. Navíc máme otevřeno i o adventních víkendech.

Váš sortiment je opravdu bohatý, je pro někoho těžké si vybrat?

Každý člověk je jiný. Někdo hned po vstupu do dveří ví, co by jej zajímalo, a někdo se přijde pouze inspirovat a zrelaxovat. Stále k nám chodí lidé, kteří jsou u nás poprvé a nevědí, co zde vlastně hledat. Opava je sice malá, mnoho lidí má pořád pocit, že mají všude daleko, přitom co je to v porovnání například 
s Prahou. (smích)

V průjezdu u JanetyÚtulná prodejna české keramiky, dekorací, kosmetiky a dalších věcí se nachází v průjezdu budovy Minoritského kláštera na Masarykově třídě v Opavě. Janetu Pruskovou podle jejích vlastních slov těší nezaměnitelná atmosféra jejího obchodu a především milí a spokojení zákazníci.

Více informací o sortimentu 
z převážně menších českých dílen najdete na www.ujanety.cz.

Petr Večeřa