Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jiří Urbanec: Z IVAXu chci udělat nejefektivnější závod Tevy

/ROZHOVOR/ - Opavský závod na výrobu léčiv IVAX Pharmaceuticals převzala nadnárodní skupina Teva před čtyřmi lety. Generálním ředitelem se stal Jiří Urbanec, který v závodě už delší dobu působil.

11.7.2009 3
SDÍLEJ:

Jiří UrbanecFoto: DENÍK / František Géla

Po jaké cestě jste se jako vystudovaný strojař dostal k farmacii?

Tak složitá zase nebyla. Původně jsem pracoval v Branu, které bylo napojeno na automobilový průmysl, a tudíž mělo dokonale propracovaný nákupní systém. Přesně tyto zkušenosti potřebovali v IVAXu, a protože omněvěděli, dostal jsem nabídku. Byla pro mě natolik silnou výzvou, že jsem neváhal.

Osud přeje připraveným, ale pro světové zkušenosti je Česko dost malý rybník. Kde jste je získával?

Teoretické během univerzitního studia a na různých odborných stážích, které bývaly prováděny na renomovaných školách vyspělých evropských zemí. Praktické například během svého čtyřletého působení v Rusku.

Tam jsem v oblasti obchodu a marketingu působil ve všech zemích bývalého Sovětského svazu i v balkánských státech. Byl jsem zodpovědný za prodej léčiv, tenkrát ještě amerického IVAXu. Pro uzavření dobrého byznysu je nezbytné danou zemi dokonale pochopit, a proto jsem debatoval i s lidmi mimo obchodní sféru a poznával jsem jejich myšlení, mentalitu a zvyky.

Například jsem zjistil, že tamní přístupy k zaměstnancům jsou od vyspělých evropských států diametrálně odlišné. Jinými slovy – postoj zaměstnavatele v Tbilisi je nemyslitelný pro zaměstnavatele v Londýně.

Kladete větší důraz na odbornost nebo na entuziasmus?

Určitě na entuziasmus, třebaže odbornost rozhodně zanedbatelná není. Raději mám lidi pracující s nadšením a s nasazením, kteří si potřebné vědomosti postupně doplňují, než sebevědomé odborníky, kteří se občas chovají jako primadony. Naprostým ideálem je entuzialistický odborník, jenže ten bývá nedostatkovým zbožím.

Když na trhu není k mání, můžete si ho sami vychovat.

Vždyť to také děláme. Už delší dobu spolupracujeme s vysokými školami, ve kterých učí naši odborní manažeři a studenti k nám jezdí na stáže. Pozornost věnujeme i střednímu školství. Od nového školního roku budeme mít na opavské zemědělské škole otevřený nový učební obor Chemik operátor, zakončený maturitou. Přijatých čtyřiačtyřicet studentů obsadí dvě třídy, ve kterých dostanou teoretické znalosti. Praktické získají v našem provozu. Příprava trvala celé dva roky, ale v dlouhodobém horizontu se vyplatila. Za čtyři roky k nám mohou nastoupit noví mladí odborníci.

Vycenila krize zuby také na IVAX?

Té se utéci nedá a nejsme výjimkou. Také v našem závodě došlo k poklesu výroby, ale zasáhla nás hlavně snížená poptávka po volně prodejných lécích v Rusku. Máme však expanzivní plány a na otázku, jestli se chystáme propouštět, rovnou říkám, že ne. Naopak počítáme s dalším přibíráním zaměstnanců. Padesát jich přijmeme ještě do konce letošního roku a další budeme přijímat i během příštího roku.

To je zpráva, která se Opavanům bude zaručeně líbit. Souvisí nějak s plány, které se už podařilo naplnit?

Určitě. IVAX dnes představuje atraktivní výrobní místo s perspektivou. To není názor jen můj, ale i majitele. Když k nám představitelé Tevy poprvé přijeli, netajili nadšení. Ocenili vynikající kondici opavského závodu a neuniklo jim ani výborné pracovní nasazení zaměstnanců. Výsledkem bylo rozhodnutí, že Teva právě z naší továrny vybuduje jeden ze svých strategických závodů.

Co vám to přinese?

Velké investice. Stali jsme se globálním centrem pro výrobu nosních sprejů a tablet na léčbu rakoviny. Za výstavbu nového závodu v našem areálu jsme dostali titul Investor roku a dohodnutá je už jeho druhá etapa výstavby. Obrovské investice jdou též do výroby chemických substancí a v současné době jsme se dostali i do interního výběrového řízení pro výstavbu balicího centra pro Japonsko.

Jaká je vize příštího roku?

Především aktivace nového závodu, což bude hodně složité, protože farmaceutický závod není supermarket. Dlouhodobou vizi mám ale daleko smělejší. Budu se snažit dostat IVAX na post nejefektivnějšího závodu v Tevě.

Hodně štěstí. Proč ale veškerý sortiment nového závodu půjde na americký trh?

Protože technologie v našem závodě budou nastavené výhradně na požadavky amerického trhu. Amerika je totiž náš specifický odběratel a její trh je proti evropskému nesrovnatelně větší. To ale neznamená, že by evropský trh zůstal stranou. Pro jeho potřeby vyrábí léčiva v přiměřeném množství zase maďarský závod Tevy.

Jste častým konzumentem výrobků svého chlebodárce?

Častým zrovna ne, ale občasným určitě. Tabletky mají tu vlastnost, že léčí zdravotní problémy a Teva je nejlepší generická firma na světě. Co k tomu dodat?

Člověk nežije jenom prací. Které koníčky jste si osedlal?

Jsem nadšený motocyklista a milovník vozidel svého mládí. Zajímá mě jachting, cyklistika, letní pobyt u moře a zimní na lyžích. Letní chození po horách mě nebere a na houby nechodím, protože je nejím. Rád relaxuji také při hrách se svým čtyřletým synem Matyášem, který je pro ten účel v nejlepším věku.

Do společnosti nechodíte?

Chodím a myslím, že jsem společenský typ. Nemohu ale tvrdit, že bych večírky přímo vyhledával. Spíš jsem milovníkem kontrastů - rád střídám společnost se samotou nebo ohvězdičkovaný hotel se stanem.

Jakou povahu vám sudičky nadělily?

Tvůrčí a současně emotivní. Hlavně v případech vědomé lži, podvodu nebo lajdáctví se dokážu pořádně vytočit, ale s přibývajícím věkem jsem se emoce už naučil zvládat. Rozhodně nejsem autokrat. Přednost jednoznačně dávám pozitivně naladěným lidem ve svém okolí, tragédy rád nemám.

Umíte ještě snít?

Jako chlapec jsem měl snů spoustu a měl jsem to štěstí, že jsem si je systematickou prací dokázal splnit. Považuji se za šťastného člověka, a proto už žádné velké sny nespřádám.

Kdo je Jiří Urbanec?

Narodil se 6. 3. 1959 ve Frýdku – Místku a maturitu získal na opavské Střední průmyslové škole. Další vzdělání si postupně doplnil na Vysoké ekonomické škole v Ostravě i na celé řadě odborných kurzů a nástavbového studia na renomovaných evropských školách. Jediný titul, který skutečně užívá, je MBA.

Do pracovního procesu vstoupil nejdřív ve firmě Brano jako zásobovač a od roku 1994 působí ve společnosti IVAX Pharmaceuticals. V ní prošel mnoha funkcemi a čtyři roky ji zastupoval v Moskvě. Vrátil se v roce 2003 a od roku 2005 je ve funkci generálního ředitele.

Je ženatý, má tři děti a s rodinou bydlí ve Vršovicích.

Autor: Jitka Hrušková

11.7.2009 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Radar. Ilustrační foto.

Na příliš rychlé řidiče budou v Hlučíně dohlížet další radary

Po rekonstrukci mají v domě na Horním náměstí vzniknout byty 4+1.
8

Vzniknou na „Horňáku“ nové byty?

Čtyřem obcím byly přiklepnuty dotace, dohromady skoro šest milionů

Nová víceúčelová hřiště, tělocvičny nebo oprava stávajících. Na to se mohou těšit v Melči, Šilheřovicích, Sudicích a Oldřišově.

KOOPERATIVA NBL: USK Praha - Opava 70:88

Čtvrtý zápas, čtvrté vítězství. Opavští basketbalisté mají na úvod sezony výbornou formu. Ve středu na Folimance vygumovali domácí Vysokoškoláky.

HOKEJ: Opava - Šumperk 3:2

Nečekaný výsledek se zrodil ve středu v Opavě. Domácí Slezan překvapivě porazil jednoho z druholigových favoritů Šumperk 3:2.

Starší muž před ženou v parku mával svým přirozením

Hodně vyděšená byla dvaačtyřicetiletá Opavanka po nedávném zážitku, který si odnesla z Městských sadů. Při procházce si totiž všimla staršího muže, jenž zrovna vyšel z křoví. Následovalo „představení“, o nějž vůbec nestála.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení