Firma FAU vlastní v areálu přerovské společnosti Precheza, která je součástí holdingu Agrofert, sklad pohonných hmot. Společnost se však po zásahu Finanční správy dostala v loni v říjnu do insolvence. O dva měsíce později ji soud poslal do konkurzu.

Společnost FAU v současné době vymáhá na Finanční správě celkem 92 milionů za neoprávněně uvalené zajišťovací příkazy. Tedy peníze, které jí stát v exekučním řízení zabavil.

FAU podala žalobu k Obvodnímu soudu pro Prahu 7 na částku 19,3 milionu korun. "Ta představuje úrok z finančních prostředků zabavených při nezákonně vedené exekuci. Ve stejný den zároveň vyzvala Specializovaný finanční úřad k vydání částky 72,7 milionu korun do majetkové podstaty FAU, jako nezákonně exekučně vymožené částky na podkladě soudem zrušeného zajišťovacího příkazu,“ uvedl podle České televize právník firmy Alfréd Šrámek.

Anonymní skupina Julius Šuman v srpnu na jednom ze svých twitterových účtů zveřejnila nahrávku, ze které vyplývá, že se společnost znelíbila Andreji Babišovi. Ten byl v té době ministrem financí i majitelem Agrofertu. Předseda hnutí ANO však spekulace, že Finanční správa jednala na jeho příkaz, odmítá.

Nahrávka z rozhovoru s Andrejem Babišem

| Video: Youtube

Podle Finanční správy byla forma FAU zapojena do řetězového podvodu, který se týkal daně z přidané hodnoty u obchodů s pohonnými hodnotami a měl probíhat skrze řetězec dalších firem. Nedoplatek s DPH pak správce vyhodnotil na přibližně na 218 milionů korun.

Už dříve krajský soud v Ostravě postup daňové správy označil za nezákonný a zajišťovací příkazy zrušil. Potvrdil, že obchodník nemusel platit spotřební daň, protože zboží neuváděl do volného oběhu. Podle Finanční správy ovšem tímto výrokem nezpochybnil její nárok na onu doměřenou daň nebo její postup.

Celkem opavská forma FAU podala podle informací České televize třináct žalob na složky státu. V několik soud rozhodl v její prospěch, dvě však odmítl.