Předchozí
1 z 6
Další

Město zvažuje odpojení od karvinské teplárny Veolia a založilo společně s ČEZem firmu ENVEZ, ve které má 49% akcií a menšinový podíl členů v představenstvu i v dozorčí radě. Na nevýhodnost smlouvy pro město už dříve upozornili opoziční zastupitelé i oslovení právníci.

Do ENVEZu Havířov vložil už 4,65 milionu korun. Dle akcionářské smlouvy to může být dalších 14 milionů jen pro projekční fázi. Pokud by město dotáhlo celou věc do konce, vzniknou v Havířově nové kogenerační jednotky na výrobu energie za stamiliony korun.

Primátor Havířova Josef Bělica.
Zasedání havířovského zastupitelstva? Na nic se neptejte, odpověď nedostanete

Na webu města se po zájmu Deníku objevil text s názvem Havířov se transformace energetiky nebojí, který vyšel i jako placený článek na webech některých vydavatelství. V něm primátor Havířova Josef Bělica (ANO) obhajuje postup města.

„Probíhala tady k tomu rozsáhlá diskuse, ve které jsem se snažil odpovědět na všechny dotazy. Kampaň, jaká dnes v Havířově probíhá, ničemu neprospívá. Je plná polopravd, částečně lží a není v ní místo pro diskusi,“ píše Josef Bělica občanům. Nutno podotknout, že tisková zpráva města vydaná po prosincovém jednání zastupitelstva se schválené akcionářské smlouvě vůbec nevěnuje.

Primátor Josef Bělica.
Dotace v Havířově. Klubu ženy primátora čtvrt milionu, jinému 50 tisíc

Následně slíbil primátor Deníku o celé věci rozhovor, k němu ale nedošlo. A na posledním zastupitelstvu se primátor k interpelacím občanů i opozice odmítl jakkoliv vyjádřit a jednání ukončil, což odsoudil i Deníkem oslovený politolog Pavel Šaradín z Katedry politologie a evropských studií Univerzity Palackého v Olomouci. „Toto chování je raritní a u nás se s tím ve městech už nesetkáváme. V roce komunálních voleb by měl politik spíše ukazovat, že je otevřený opozici a lidem,” okomentoval.

Co primátor v textu zmiňuje? Dočtete se v další kapitole.

Primátor v textu zmiňuje, že i jiná města se vydala cestou, jakou plánuje Havířov. „Podobné projekty již úspěšně fungují v Prostějově, Jablonci nebo v Luhačovicích,“ říká primátor. V Jablonci projekt funguje od roku 2017.

Teplárna. Ilustrační foto.
Chystá se Havířov vstoupit do jámy lvové? Zastupitelé hlasují o teple pro občany

„V 15 objektech v majetku města běží už od roku 2017 projekt na úsporu energie, který městu garantuje každoroční úsporu minimálně 3,75 mil korun,“ shrnoval ČEZ v roce 2018.

„Městský rozpočet investice nijak nezatížila. Částka se bude postupně splácet z vlastních úspor, které má město od nás garantováno přímo ve smlouvě. Za výšku úspor tedy přímo ručí poskytovatel,“ vysvětloval tehdy Petr Ouška, ředitel ČEZ ESCO pro veřejnou správu a nemovitosti.

V Jablonci byl tedy projekt realizován formou EPC, tedy energetických úspor se zárukou. To znamená, že dodavatel za dosažení úspor ručí a zároveň jsou investiční opatření splácena přímo z peněz uspořených za energie.

Generální ředitel ČEZ Energo Martin Václavek, primátor Havířova Josef Bělica, generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák a investiční ředitel ČEZ Energo David Bauer.
Město Havířov a ČEZ ESCO založily společný podnik

Podobné to bylo i v Prostějově. Společnost ČEZ Energo, dceřiná firma ČEZ ESCO, investovala co čtyř kogeneračních jednotek 106 milionů korun.

Proč je v Havířově postup jiný? Dočtete se v další kapitole.

Proč je v Havířově postup jiný, se primátor snažil vysvětlit. „ENVEZ teď najme ty nejlepší inženýry a projektanty, aby během příštích zhruba dvou let navrhli, jak by se mohla dodávka tepla do Havířova změnit,“ říká primátor.

Tomu na lednovém zastupitelstvu oponoval Martin Rédr (Piráti), který se ptal: „Rozumím tomu tedy správně, že nyní se bude investovat 28 milionů korun, aby se zjistilo, zda lze vůbec něco v této věci podnikat? Ze strany města jde tedy o investici 6 + 14 milionů do předem nejistých aktivit?“ ptal se zastupitel. Odpovědi na zastupitelstvu se nedočkal. Rozpory ve vyjádření Josefa Bělici vidí i obchodní ředitel skupiny Veolia Jakub Tobola.

Primátor Havířova Josef Bělica byl okraden o dva televizory.
Okradený primátor Havířova Josef Bělica. Z kanceláře mu odnesli dvě televize

„Představitelé města najednou tvrdí, že žádné kotelny ani komíny se nebudou stavět zítra, na jaře ani příští rok, a třeba vůbec nikdy. Přitom jak město, tak vedení ČEZ ESCO několikrát potvrdili (např. na webových stránkách města, v městském zpravodaji a v médiích), že rozvody HTS doplní o decentralizované plynové kotelny, kogenerační jednotky a fotovoltaické elektrárny a to už v roce 2023 a 2024,“ říká Jakub Tobola.

Co obsahuje akcionářská smlouva? Dočtete se v další kapitole.

Akcionářská smlouva obsahuje dle opozice i některých právních posudků pro Havířov nevýhodná ustanovení nebo dokonce ustanovení v rozporu se zákonem, není zveřejněna v plném znění a některé pasáže byli začerněny (údajně kvůli obchodnímu tajemství). Že je uzavřená smlouva s ČEZ ESCO v rozporu se zákonem, se domnívá také právník Pirátů Marian Babic: „Město se nemůže zavázat, že podřídí územní plánování zájmům konkrétní společnosti, a to ani když v ní má samo podíl. Stejně tak se nemůže zavázat k tomu, že zajistí předem nespecifikované obecní pozemky nebo součinnost v povolování staveb. Toto má být v gesci nezávislých úředníků,“ říká Marian Babic.

Podobně hovoří i právní posudek, který mají k dispozici někteří zastupitelé. „Akcionářská smlouva je koncipována jako exkluzivní a není možné, aby město zahájilo obdobné jednání i s jiným subjektem (což zjevně narušuje hospodářskou soutěž). Nadto je odstoupení od akcionářské smlouvy vyloučeno, což je z pohledu neurčité doby trvání smlouvy považováno za ustanovení odporující občanskému zákoníku,“ píše se v posudku.

Dle informací Deníku je smlouva natolik nevýhodná, že může skončit i trestním oznámením na zastupitele, kteří akcionářskou smlouvu schválili.

Proč? Dočtete se v další kapitole.

Dle informací Deníku je smlouva natolik nevýhodná, že může skončit i trestním oznámením na zastupitele, kteří akcionářskou smlouvu schválili. Dle platné judikatury lze i ve funkčním období zastupitele stíhat, a všichni členové zastupitelstva, kteří hlasovali pro dané usnesení, mohou být trestně stíháni a může být individuálně posuzována jejich trestní odpovědnost.

Na území Havířova by takových jednotek mělo vyrůst devatenáct. Podobný projekt realizoval ČEZ už v Jablonci, kde teplo od července 2021 proudí do domů a bytů mimo jiné z pěti nových kogeneračních jednotek, které zároveň dodávají do sítě elektřinu.
Teplo za miliardu v Havířově. Otazníky stále zůstávají. Kdo jak hlasoval?

Zákon o obcích totiž hovoří o tom, že majetek obce musí být využíván účelně a hospodárně. „Obecní zastupitelé nesou za svá rozhodnutí nejen politickou, ale i trestněprávní odpovědnost. Mohou tedy být trestně stíháni a nakonec odsouzeni v případě, kdy vědomě hlasují pro konkrétní rozhodnutí, které obec poškodí,“ vysvětlil pro Deník právník Transparency International Jan Dupák.

„K trestněprávním postihům dochází hlavně u očividných excesů, které se často týkají nevýhodných prodejů majetku obce, občas dokonce do rukou samotných zastupitelů. Situace ale může být komplikovanější a do toho vstupují politické ambice nebo majetkové zájmy mnoha účastníků, takže často bude mnohem důležitější, jak aktivní je v kauze sama veřejnost, jejíž zájmy mají zastupitelé prosazovat,“ komentuje Jan Dupák.

Pro koho to může být zejména nepříjemné? Dočtete se v další kapitole.

Nepříjemné to může být zejména pro dva nové členy vedení Havířovské teplárenské společnosti. V prosinci se místopředsedkyní HTS stala Iva Georgiu (zastupitelka za ANO) a předsedou představenstva Marek Světnička (zastupitel za Společně pro Havířov - Koalice KDU-ČSL a STAN). Oba totiž, stejně jako všichni členové statutárního orgánu společnosti, odpovídají za případnou škodu celým svým majetkem.

Záměr vybudovat nový podník na rozvod tepla po Havířově s ČEZ ESCO byl oznámen v létě. Právě tehdy veřejně ohlásili tři zastupitelé, kteří zároveň seděli ve vedení HTS, že jsou ve střetu zájmů. Vytvoření nového podniku ENVEZ na prakticky totožný předmět podnikání, jako má HTS, jim nedávala smysl.

Zasedání havířovských zastupitelů.
V Havířově rokovali zastupitelé. Hádali se o miliony pro sportovce

V červenci tak skončili (byli odejiti po hlasování Radou města, dle zákulisních informací Deníku na popud primátora Josefa Bělici pozn. red.) jako členové představenstva HTS Šárka Suchánková (zastupitelka za Hnutí pro Havířov) a Josef Kaplan (zastupitel za ANO) a člen dozorčí rady Jakub Holisz (zastupitel za ČSSD). Tím ovšem došlo k porušení koaliční smlouvy, protože podle dohody si každá strana odvolává radou města z městské společnosti jen a pouze svého zástupce. Následně se měla rozkývat židle i pod ředitelem HTS Radimem Hanzelem (zastupitel za ČSSD). Pokud by došlo k jeho výměně, zřejmě by koalice v Havířově skončila.

Dle informací Deníku stojí za celým projektem primátor města Josef Bělica, který spoléhal na to, že podzimní volby vyhraje ANO a projekt si na vyšších místech takzvaně pohlídá. Média opakovaně upozorňovala na prorůstání rodinných a kamarádských vazeb do havířovské politiky a městských společností a na sběratelství funkcí.

Primátor Josef Bělica.
Poznámka Tomáše Januszka - Jednoho trestám, sobě přihrávám

Josef Bělica kromě pozice primátora města (jeho plat činil od roku 2018 45% ze 79 tisíc, nechal si odměnu snížit před začátkem mandátu - pozn. aut.) zastává i funkci poslance (základní plat 90 tisíc, nárok na náhrady 50 tisíc, nárok na asistenty 50 tisíc) a krajského zastupitele (za jeden výbor, jednu komisi a členství v zastupitelstvu odměna celkem 23 tisíc). Na kumulaci funkcí upozornil na nedávném sněmu ANO i primátor Ostravy. „Problém kumulace funkcí naše hnutí postihuje v míře větší a větší,“ řekl Tomáš Macura.

Další jednání zastupitelstva se uskuteční už toto pondělí, 28. února v KD Radost.