Mnoho lidí si podle něj objedná kominíka až ve chvíli, kdy se objeví nějaký problém. Navíc prý mnozí nevědí, že kominík nepřijde sám, ale že si jej musí objednat. „Málokdo si uvědomuje nebezpečí, které hrozí při zanedbání odborné údržby a kontroly kouřovodů a komínů. Následky jsou bohužel někdy i tragické,“ upozorňuje Morávek se slovy, že nedostatek kominíků je v některých oblastech citelný.

„Staří kominičtí mistři odcházejí do důchodu a mladí nemají o naši profesi takový zájem, jaký by si zasluhovala. S razantním nástupem plynu se začal šířit názor, že kominíky už nebude nikdo potřebovat, protože se nebude topit uhlím. Jenže se brzy ukázalo, že to není tak docela pravda,“ pokračuje.

Nemohou chodit dům od domu

Jak dále zmínil, v devadesátých letech došlo k výraznému nástupu moderních plynových spotřebičů s vysokou účinností spalování, ale zároveň se zvýšily nároky na kvalitu komínů a jejich údržbu a kontrolu.

„Došlo ale k paradoxu, novelou živnostenského zákona byly v roce 1995 zrušeny kominické obvody s odůvodněním, že trh vyřeší i tento problém. V důsledku toho se někteří kominíci přeorientovali na vložkování komínů a další stavební práce související s komíny, někteří odešli od řemesla k jiné profesi,“ řekl Morávek a doplnil, že většina kominíků dnes pracuje podobným systémem jako opravář televizí nebo chladniček a jezdí na objednávku. „Nemohou chodit dům od domu a ptát se, zda nechce někdo vymést,“ podotkl na závěr.

Kominík si připadá jako žebrák

Kominík z Hlučína Jindřich Řídký zmínil, že na kominíka se dnes nechce učit nikdo. „Jednak proto, že si dnes u lidí připadá jako žebrák. Dříve kominíka brali s respektem, byl zapotřebí.V jiných státech má však kominictví stále význam. Může za to naše vláda. Nepodporují toto řemeslo tak, jako třeba hasiče. Přitom kominík zabrání nehodám a poškození zdraví více než jiná povolání,“ uvedl Jindřich Řídký.

Někteří jsou rádoby zlatokopové

Podle opavského kominíka Miroslava Chromčáka je poctivých kominíků opravdu málo. „Proč poctiví kominíci? Jsou mezi námi i takoví, kteří se kdysi dávno vyučili a dále se už nechtějí zdokonalovat ve svých vědomostech a tím neznají ani problematiku nových norem, zákonů a nařízení vlády. Neříkám, že všichni kazí dobré jméno kominíků, ale jsou i takoví rádoby zlatokopové, po kterých se slehne zem a už je nikdo nedonutí opravit vlastní nedbalost,“ vysvětluje Miroslav Chromčák. „To, že někteří dělají za hubičku, jim nikdo nebere, protože nejsou v žádném cechu, kde by byli informováni o důležitých změnách,“ řekl.

Zkontrolovat komín by si lidé podle něj měli nechat jednou za rok. Na otázku, zda lidé tyto kontroly zanedbávají, pak jednoznačně odpověděl, že ano. „Jsou ale i světlé výjimky,“ podotkl. Nakonec zmínil, že bývaly doby, kdy měl od června do září volno a neměl žádnou práci. „Měl jsem dovolenou a třikrát jsem ji přerušoval kvůli práce. Ale příští rok dám mobil do mrazáku k ledu a uteču někam do lesů a udělám si oraz. Jo jo, ale toto já stejně nedokážu, mám svou práci rád,“ dodal.