Už jen ve zcela výjimečných případech nechodí uvědomělí lidé na veřejnosti bez ochrany obličeje. Aby byli dostatečně chráněni také pracovníci lékáren, přistoupily vesměs všechny lékárny v zemi i v našem regionu k plošné instalaci ochranných bariér ze skla či plastu. 

Lídr na trhu, síť lékáren Dr. Max, hodlá do dvou týdnů takto vybavit devíti sty plexiskly svých 450 lékáren. Minulý pátek byl otestován prototyp, o víkendu začala jeho výroba a začátkem týdne montáž.

V Moravskoslezském kraji však pobočky na montáž teprve čekají. „Nejde to tak rychle, musíme také přijmout nějaká systémová opatření, aby ta montážní firma měla vždy několik lékáren po ruce. V Ostravě začne montáž přepážek 21. března a vybaveny by měly být během tří dnů,“ uvedl tiskový mluvčí lékáren Dr. Max Michal Petrov s tím, že například ve Studénce bude specializovaná firma plexiskla montovat už ve čtvrtek, stejně jako v Bruntálu.

NEZVYK A NÁRAZ

Už od úterního večera mají ochranná plexiskla na všech třech výdejních místech nainstalována například v lékárně Benu v budově Kauflandu u obchodního centra Avion Shopping Park v Ostravě. 

„Zatím musíme zákazníky organizovat, ne všichni vědí, jak se v současné situaci zachovat. Bylo už i několik takových, kteří nám plexiskla ‚vyčelili‘, zkrátka si jich nevšimli a nabourali do nich,“ popsala vedoucí lékárnice Andrea Mecová, která je ale mile překvapena uvědomělostí lidí.

„Vesměs všichni dodržují psaná i nepsaná pravidla, dodržují rozestupy, mají roušky. Jsou mezi nimi jen výjimky,“ uvedla pro Deník lékárnice, jež rozdělila svůj pracovní kolektiv na dvě skupiny, které pracují vždy po dvou dnech a vzájemně se nyní nepotkávají.

„Chceme minimalizovat riziko možného nakažení a uzavření lékárny,“ dodala Mecová.

PŘEPÁŽKY NAPŘÍČ REGIONY

K instalaci ochranných přepážek, ať už plastových či skleněných přistupují vesměs všechny lékárny v regionu. 

Právě skleněná bariéra, pakliže se nestihne ve středu večer, bude nejpozději ve čtvrtek instalována také v Nemocniční lékárně v Havířově. Už od úterního rána mají tři plastové bariéry u každého výdejního místa také v opavské Alphega lékárně Klášterní.

„Není to stoprocentní, ale my lékárnice zde nemáme žádné roušky, proto vítáme alespoň toto. Jakákoliv bariéra od potenciálně rizikového klienta je vítána,“ řekla Deníku tamní lékárnice.

Ve čtvrtek by měli ochranné průhledné bariéry instalovat také v Ústavní lékárně v orlovské nemocnici, kde důsledně dbají na dodržování rozestupů mezi zákazníky a pacienty a vpouštějí je postupně. Už v uplynulých dnech tam byly některé lékárnice vybaveny respirátory a dokonce i celoobličejovými plastovými maskami.

S instalací plexiskel začínají také lékárenské sítě Pilulka či Magistra lékárny. 

„Překvapilo mě to a nastal karambol. Aspoň nějaké pozdvižení v této době,“ bere s úsměvem svou zkušenost z Bohumína Karel Vysadílek. Samozřejmostí v lékárnách je nyní také častá dezinfekce a větrání. 

K TÉMATU

OCHRANNÁ BARIÉRA, které postupně instalují vesměs všechny lékárny, má ochránit zejména lékárníky a lékárnice, kteří kvůli nedostatku roušek a respirátorů nemají adekvátní ochranu při kontaktu se zákazníky a pacienty. Jako jedni z prvních ochrannou bariéru nainstalovali v lékárně Benu u ostravského obchodního centra Avion. 

Ochranná bariéra z plexiskla která je umístěna v lékárně Benu (u OC Avion). Má ochránit zejména lékárníky a lékárnice, kteří kvůli nedostatku roušek a respirátorů nemají adekvátní ochranu při kontaktu se zákazníky.

Online reportáž