„Nikdo není schopen odhadnout, jestli stále ještě padáme, nebo jestli se už budeme odrážet ode dna,“ konstatuje předseda představenstva opavské Hospodářské komory Václav Hon.

Věří, že se podnikatelé na Opavsku s tímto nepopulárním obdobím dokáží vyrovnat. „Krize zasáhla celý region, ale víc zřejmě doléhá na oblasti strojírenství, zemědělství nebo lehkého průmyslu, než třeba na služby. Velkým problémem je i platební neschopnost,“ říká Václav Hon.

V otázce nezaměstnanosti připomíná rozdíly mezi firmami, kdy drobnější podnikatel může v nejhorším propustit jen desítky zaměstnanců, kdežto velký je posílá na úřad práce ve stovkách. Právě velké opavské podniky mimo automobilový průmysl své zaměstnance naštěstí zatím hromadně propouštět nemusejí.

Drobnější podnikatelé se snaží přežít

Jednatel firmy OPAC Miroslav Soudek připouští, že jeho firma na výrobu cukrovinek už má s krizí své zkušenosti. „Naše současné problémy jsou pravděpodobně podobnétěm, se kterými se potýkají i jiní. Každopádně se proti tomu snažíme dělat, co můžeme,“ konstatuje jednatel Soudek.

Firma Ladislava Grody se zabývá stavební a obchodní činností. „Na problémy jsem se snažil připravit už v předstihu, abych nebyl zaskočený. Hlavní potíže jsou v platební neschopnosti odběratelů, které roztáčejí spirálu,“ míní podnikatel Groda.

Veselo není ani majiteli firmy GAS – STAV Milanu Stonišovi. Zabývá se výrobou a montáží ocelových konstrukcí a dřív obchodoval hlavně se zahraničními partnery, na které však krize také udeřila. „Dřív jsem míval práce až nad hlavu a teď abych si ji vymýšlel. Zakázky se zastavily a polovinu zaměstnanců jsem musel propustit.

Se zbylými hledám možnosti, o které je v současné době ještě zájem,“ říká Milan Stoniš.

Pokles zájemců i ve většině autoškol

V Opavě se rozmohly autoškoly jako houby po dešti a v současné době jich na území města působí kolem dvaceti. Taková konkurence je obtížně zvládnutelná i za normálních okolností a během krize je situace daleko horší. Pociťuje ji i největší autoškola OSA.

“Vyučujeme všechny skupiny kromě těžkých motorek, ale zájemců je teď méně. Další problém, se kterým se musíme potýkat, jsou dlužníci,“ konstatuje majitel Jiří Jany. Autoškolu Credit drží nad vodou hlavně zájemci o řidičské průkazy na tahače a návěsy. Zájem trvá i u motorkářů, ale u osobních automobilů poklesl.

Naprosto bez problémů je podle Vladimíra Němčanského jeho autoškola Nemo, zajišťující výuku jízdy na všech vozidlech od motorek po autobusy. „Zájemců mám pořád tolik, že je ani nestačím uspokojovat,“ překvapivě tvrdí Vladimír Němčanský.