Zatímco informace z obchodního rejstříku stále označují jako jediného akcionáře firmy Lanex společnost Krastion Holding Limited, zaregistrovanou na Kypru, skutečnost už je jiná. Většinovým vlastníkem se stal známý podnikatel Rudolf Bochenek, zbytkový podíl má podle neoficiálních zpráv držet dosavadní předseda představenstva bolatické firmy Rudolf Gregořica.

Ten svůj podíl ve významné regionální společnosti nepřiznal. „Po dohodě s majitelem k tomuto zatím nebudu dávat žádné informace," sdělil Gregořica.

Čerstvý majitel Lanexu Rudolf Bochenek ale zprávu potvrdil. „Neřeknu vám, o kolik procent se přesně jedná, mohu ale říct, že jde o většinový podíl akcií, které jsou nyní v mém vlastnictví," sdělil Bochenek. Nakolik a jakým způsobem bude měnit dosavadní strategie firmy, ještě není jasné.

„Na to je moc brzy. Musím se s pochody ve společnosti důkladně seznámit. Jednoznačně ale Lanex vnímám jako zdravou a perspektivní firmu a mým cílem bude společnost zachovat jako dlouhodobě prosperující a dále ji rozvíjet," doplnil Bochenek.

Ohledně oblastí, na které se zaměří, už ale jasno má. Jedná se jak o aktivity na ruském trhu, tak třeba konkrétní produkty.

„Nejsem si úplně jist, zda by se měl Lanex tolik zaměřovat na produkci umělé trávy. Je ale možné, že mě přesvědčí logické argumenty, které případně uslyším během jednání o této problematice. Co se týká naší dceřiné společnosti v Rusku, tam není situace nejlepší. Zatímco v Evropě patří Lanex mezi největší hráče, v Rusku je to jiné.

Souvisí to i s tamním přístupem. Když si někdo v Rusku koupí například jachtu, chce si ji vybavit tím nejkvalitnějším a hlavně nejdražším. Pak záleží, jak vás takový zákazník vnímá. Budu teprve rozhodovat, jakým způsobem budeme měnit na ruském trhu obchodní strategii," prozradil Bochenek.

Lanex mimo to, že je významný výrobce provazů v rámci celé Evropy, figuruje také jako výrazný zaměstnavatel na Hlučínsku, kde dává práci bezmála čtyřem stovkám lidí. „Jestli je pravda, že noví majitelé jsou místní, tak se o budoucnost firmy a zaměstnanců příliš nebojím. Věřím, že budou pokračovat v budování zdravé firmy," komentoval situaci kolem prodeje bolatický starosta Herbert Pavera.

Že jde o zdravou firmu potvrzují čísla. Lanex dosáhla za loňský rok konsolidované tržby ve výši 799 milionů korun. Ukazatel EBITDA, který prakticky ukazuje zisk firmy před odečtením úroků, daní, odpisů nebo amortizace, pak ukazuje na 60 milionů korun.

Kdo je Rudolf Bochenek?> narodil se 16.2.1949
> podniká 22 let od svých 43 let.
> oficiálně Působil celkem v 17 společnostech
> nyní působí v 8 společnostech, zejména v PF PLASTY CZ s.r.o., LUCCO a.s. a ŠTĚRKOVNY s.r.o.
> působí v představenstvu firmy LUCCO a.s., byl členem dozorčích rad, například společnosti VOKD, a.s.